Väikeettevõtja 2021 tulemused, 2022 eesmärgid

Aastanumbri vahetumine tähendab ettevõtjate jaoks tulemuste inventuuri ja uue aasta plaanide sättimist. Lugesin eelmise aasta kokkuvõtvat postitust “Väikeettevõtja 2020 tulemused, 2021 eesmärgid”  ja mind hämmastasid mitmed sarnasused 2021. aasta väljakutsetega. Lisaks muidugi oli meeldivaks üllatuseks see, et enamik ärilised eesmärgid said tõesti 2021. aastal ka saavutatud! Seega tasub ikka ettevõtlusblogi kirjutada ja eesmärke sõnastada!

2021: võidud ja kaotused

Möödunud aasta peamiseks märksõnaks oli – muutused nii ettevõtluses kui ka isiklikus elus. Olen 2021.a. jooksul kasvanud nii inimese kui ka ettevõtjana. Kasvu ettevõtjana toetas kindlasti magistriõpingud, mis andsid väga tugeva sisendi strateegilisse mõtlemisse. Olen hakanud oma äri vaatama hoopis teise pilguga ja otsused ei tugine enam lühiajalisele heaolule vaid pikaajalisele varalise väärtuse loomisele. Ettevõtluses on kindlasti 2021.a. märksõnaks digitaliseerimine, mis jätkub ka 2022. aastal. 

Kuidas minu ettevõtete Covid-19 mõjutas? Tegelikkuses päris positiivselt. 2021.a. on märgiline – minu ettevõtete aastane müügitulu kokku ületas 100 000 euro piiri! Ma ei oleks seda kindlasti saavutanud, kui ma oleksin oma ettevõtlust edasi teinud üksnes läbi oma aja müügi (saalikoolitused allhanke projektis). Kindlasti mõjutas ka tulemuse saavutamist ärikeskkonna muutus, kus inimeste valmisolek läbida digitaalsetes kanalites nõustamisi ja koolitusi on oluliselt kasvanud. Seega hea näide sellest, et edu ettevõtluses toetub õigele ajastamisele, ettevõtja enda valmisolekule ja sobivale olukorrale turul. Kui need kolm ajastuvad õigesti, siis võib juhtuda väga võimsaid asju! Lisaks on olulises õppetunniks see, et ettevõtluses tuleb tegutseda enne kui oled (enda arvates) valmis.

VÕIDUD

1. Toode “Ettevõtluse e-koolitus (sh äriplaan ja mentorlus)” sisenes turule väga õigel ajal ja 2021.a. lõpu seisuga on seda läbinud üle 100 inimese! Juba ka täituvad kenasti 2022.a. kevadhooaja grupid, seega olen selle projekti üle väga tänulik ja õnnelik!

2. Kirjutasin koostöös toimetajaga ja disaineriga uued versioonide-raamatutele “Äriplaani koostamine Eesti Töötukassale” ja “Kuidas alustada ettevõtlusega?”, mis on tänaseks müügil ka juba erinevates e-raamatute müügikeskkondades. Passiivne tulu toodete müügiks on jätkuvalt väga väike (kuu müügitulust alla 10%), kuid võimalused selle kasvuks on loodud! Tegin ka otsuse pigem keskenduda ka tulevikus pigem e-raamatute loomisele, kuna sageli e-poes just eelistatakse paberraamatule e-raamatut. Lisaks raamatute tegemise ajal nägime disaineriga, et e-raamate disainiks on palju rohkem võimalusi erinevalt paberraamatust. Lisaks on võimalik e-raamatut väga lihtsalt ka skaleerida uutele turgudele. 

3. Lõpetasin äriplaanide koostamise teenuse. Nii nagu ka 2020. aastal, jätkasin oma ärisuundade “inventuuri” ka 2021. aastal. Kui 2020.a. loobusin saalikoolituste tegemisest, siis 2021. aasta lõpus otsustasin peale väga pikka kaalumist lõpetada äriplaanide kirjutamise teenuse pakkumise. Pealtnäha võib see tunduda isegi kaotusena, kuna see otsus viib muu müügitulust ära päris suure osa (ca 30-40%).  Äriplaanide koostamise teenuse jätkamiseks oleksin pidanud suurendama meeskonda, kuid keskmine äriplaani hind turul ei kata ära paraku seda vaeva ja kulu. Seega loobumise otsus ei toetu üksnes emotsioonile. Ettevõtjana olen õppinud ka seda, et ära iial ütle iial. Seega ma ei välista tulevikus selle teenuse juurde tagasi tulemist, aga hetkel pigem eelistan keskenduda muude toodete ja teenuste arendamisele. 

4. Läbisin TalTechis turunduse- ja müügijuhtimise magistriõppes kõik kohustuslikud õppeained ja alustasin magistritöö kirjutamisega teemal “Koolitusteenuse disain digitaalsetes kanalites”.Magistriõpingute lõpus tänu praktika raames tehtud analüüsile ja strateegilise juhtimise kodutööle sain paika oma ettevõtte strateegia. Tänu strateegilisele auditile tekkis julgus loobuda oma aja müügile toetuvast ärimudelist. 

5. Müügitulu kasv 130%.

6. Puhkasin suvel ca 3 kuud (tööpäevi oli nädalas ca 1). Saavutasin stabiilse treeningute rütmi 2-4 korda nädalas. Kokku käisin aasta jooksul trennis 95 korda ja keskmiselt kõndisin päevas 7000 sammu. 

7. Õpetasin TalTechis sügistsemestril 160 tudengile ettevõtluse aluseid ja viisin läbi 2,5 kuud kestvat ärimudeli praktikumi. 

8. Loobusin aktiivsest sotsiaalmeedia kasutamisest. Minu mobiilis puudub Facebook. Eelmisel aastal panin arvutisse uudisvoogu blokeeriva äpi, seega kasutan sotsiaalmeedias üksnes ettevõtte kontot.

9. Kasvatasin oluliselt oma investeeringute portfelli. Alustasin investeerimisega USA börsil ja osalesin mitmes Eesti IPO-s. Keskmine portfelli kasv 7%. Märkimisväärset dividenditulu portfell hetkel ei too, aga olen uusi ettevõtteid valinud portfelli juba ka dividendi tulu järgi. Kuna USA turul on aktsia hindade kõikumised suured, siis õnnestus detsembris ka teha mõni selline ost-müük, kus tuli +11% tulu tehingutelt. Ühe ettevõtete aktsiate müügil sai ka ebameeldivat kahjumit kogeda, aga metsikus miinuses polnud ka mõtet istuda (-40%). Pigem siis võtsin raha välja, et paigutada tugevamatesse ettevõtetesse. 

KAOTUSED

1. Turundustegevused jäid unarusse. Selle mõju hakkas avalduma just aasta lõpus. Nimelt kui sotsiaalmeedias sisu loomisesse jääb paus, siis platvorm kohe “karistab” ja tuleb oma koostööd hakata uuesti üles ehitama. See tähendab kõrgemaid reklaamikulusid. Vabanduseks antud juhul on ka see, et turundustegevustes üldse 2021. aastal otsisin enda stiili ja kohta. Läbisin väga mitmeid digiturunduse koolitusi ja mõistsin, et nii nagu siiani olen teinud, enam ei saa teha. Seega 2022.a. eesmärgiks on uuel kujul digiturundusplaani elluviimine – väga põnev! Tony Robbins on tabavalt öelnud “Ettevõtlus on innovatsioon ja turundus”. 2021. aastal oli fookuses pigem innovatsioon, nüüd tuleb turundusega järgi tulla 😉 Kuidas Sul nende teemadega on?

2. E-koolituste keskkonda ei jõudnud täisfunktsionaalsuseni edasi arendada (aega ei olnud). Aga olen juba teinud detsembris suured edusammud edasi. Kohe kui vabanes aega, siis sai avaldatud kodulehel ettevõtlusfoorum. Oled oodatud ka ise sinna oma küsimusi lisama ja vastuseid saama! Põhjus, miks ma seda tegin enda kodulehel, mitte sotsiaalmeedias on puhtalt strateegiline. Eks tulevik näitab, kas see otsus on olnud õige! NB! Lisan sinna iga päev ka enda poolt teemasid, mida kliendid on mu käest koolitustel küsinud. Seega tasub hoida end kursis uudiskirja vahendusel või iga esmaspäev ka teen ettevõtlusfoorumi teemalise postituse Facebooki lehel. 

3. Uusi raamatuid ei jõudnud kirjutada ja raamatute müügitulud vähenesid ca -50%.

4. Kahjuks ei õnnestunud reisida ei Eesti siseselt ega väliselt. 

Üldse 2021. aasta märksõnaks oli kompromisside ja otsuste tegemine seoses aja ja prioriteetidega. Pidevalt tuli endalt küsida “Mida on mõistlik teha ja mida mitte?”. Usun, et samad teemad on fookuses ka 2022. aastal, kuid tänu enda ettevõttes läbiviidud strateegilise auditile, siis on teadlikkus otsuste tegemisel kindlasti oluliselt kõrgem ja emotsiooni vähem. 

2022: eesmärgid

Olen eesmärkide usku ja seega on õige aeg sõnastada uue ehk 2022. aasta eesmärke! Lisan siia üldised suundad mille poole 2022. aastal liigun 😉

  • Saada täisfunktsionaalsuses tööle e-koolituste keskkond ja saavutada sellega seotud ärilised eesmärgid.
  • Kirjutada iga kuu vähemalt 1 ettevõtlusteemaline praktiline e-raamat.
  • Viia ellu uus digiturundusplaan ja saavutada turunduseesmärgid. 
  • Kaitsta edukalt magistritöö ja omandada TalTechis turunduse- ja müügijuhtimise magistrikraad.
  • Puhata suvel 3 kuud, tegeleda hobidega, külastada vähemalt 1 kord kuus mõnda toredat kultuuriüritust, käia trennis vähemalt 3 korda nädalas ja üle pika aja ka reisile minna!
Minu kõige suuremaks väljakutseks 2022. aastal saab enda hoidmine uue strateegia elluviimise rajal, kuna enda aja müügil põhinev ärimudel on ju nii tuttav ja turvaline ning rasketel hetkedel tekib kindlasti kiusatus sellesse tagasi langeda. 
 
Saabumas on Tiigri aasta. Eelmisel Tiigri aasta saabumisel pakkisin seljakoti ja lendasin pikemaks ajaks Uus-Meremaale. Tagasi tulemise plaane ei olnud, aga saatus ootamatu maavärinaga otsustas teisiti. Seega jään huviga saabuvat Tiigri aastat ootama 😉 
tasuta ettevõtluse e-koolitused, tasuta ettevõtluse e-õpe, ettevõtluskoolitus, ettevõtluskoolitused

Kui soovid ka teadlikult ettevõtluseesmärke sõnastada? 

E-koolituste paketti “ETTEVÕTLIK” on lisandunud uus e-koolitus teemal “Eesmärgid äris, turunduses ja müügis“. E-koolitus kestab 1 tund ja sisaldab praktilisi näiteid eesmärkide sõnastamiseks äris, turunduses ja müügis.

Tekkis küsimusi enda ettevõtluse kohta? Küsi julgelt lisaks ettevõtlusfoorumist ja tutvu teiste ettevõtlusteemadega!

Related Articles