Väikeettevõtja 2020 tulemused, 2021 eesmärgid

hakkan ettevõtjaks, ettevõtluskoolitused

Alustan selle postitusega 6. jaanuaril ehk kolmekuningapäeval. Just pakkisin kokku kuuseoksad. Kummaline … selle aasta kuuseoksad kasvatasid mõne nädalaga külge pisikesed käbid. Hm. Pole varem midagi sellist näinud. Eks ka sama lausega saab kokku võtta ka 2020. aasta!

2020: võidud ja kaotused

Mööduv aasta on puudutanud mingil kujul kõiki ja selles enda aastat kokkuvõtvas postituses ei tahaks ma niivõrd keskenduda koroona-teemadele, vaid sellele kuidas oli 2020.a. minu kui väikeettevõtja jaoks.

VÕIDUD

1. Raamatu “Eduka äriplaani koostamise valem” ilmumine juunis, mis sai valmis tänu kevadisele pealesunnitud “aja maha võtmisele”. Raamat on võetud klientide poolt väga hästi vastu ja aasta lõpuga olin 7 kuuga ära müünud 56% kogutiraazist. Esimesest raamatust “Ettevõtjaks palgatöö kõrvalt” on ära müüdud tänaseks 95%.

2 Peale saalikoolituste katkemist kevadel otsustasin üldse saalikoolituste tegemisest aja maha võtta (lõpuks ometi!!!) ja keskenduda oma äri arendamisele. August-oktoober digitaliseerisin ära enamvähem kogu klienditeekonna, vähendades ühele kliendi tellimusega tegelemise ajalist hulka 15 minutilt 30 sekundile! NB! Ma ei saa aru, kuidas ma aastaid teisiti hakkama sain?!

3. Kirjutasin enda ettevõttele esimese äriplaani ja sain ka rahastust digitaliseerimiseks Tallinna Ettevõtlusametist. 

4. Oktoobris rentisin endale kontori, sest kodukontor ei võimaldanud teenuse digitaliseerimist ja rahvusraamatukogus ruumi rendi järjekorras seismine muutus ebanormaalselt tüütuks. 

5. Oli enesearengu aasta. Sain sisse TalTechi turunduse- ja müügijuhtimise magistratuuri. Kevadel läbisin USA-s veebipõhise Marie Forleo turunduse ja veebiäri arendamise koolitusprogrammi.

6. Detsembris avasin esimese 160 tunnise ettevõtluse e-koolituse, mida sain teha tänu protsesside digitaliseerimisele ja uuele kontorile. Esimesed grupid 2021. aasta alguseks on kõik välja müüdud.

7. Puhkasin suvel 3 kuud ehk tegelesin ettevõtlusega ainult niipalju kui oli vaja e-poe tellimustega tegeleda.

8. Sõitsime elukaaslasega palju ringi koduses Eestis. Käisin jaanuaris 1 nädala puhkamas Tenerifel ning leidsin enda jaoks võimaliku “talvitumise” koha. Lisaks hakkasin taas harrastama tervisejooksu.

9. Kasvatasin oma varade mahtu võrreldes 2019. aastaga ca 8%

10. E-poe käive kasvas võrreldes 2019. aastat 2500%!  

11. Ma ei pidanud kordagi aasta jooksul kaaluma töötasu vähendamist või tööle tagasi minekut. 

12. Loobusin ettevõtlusportaali loomise unistusest. Selle läbi hakkasin palju selgemate sõnumitega “rääkima” kliendiga ning kasvatasin kodulehe konversiooni 0,5%-lt ca 2%-le!

KAOTUSED

1. Müügitulu langes võrreldes 2019. aastaga ca -22% ja võimalik. Samas oleks ka patt kurta, kuna eelmisel aastal kokku koolitasin vaid 4 kuud.

2. Hakkasin aktiivsemalt tegelema investeerimisega. Üldiselt õnnestus teha väga häid ostusid, kuid aasta jooksul sain hakkama paari emotsioonidel põhineva müügiga, mis tõid kahjumit. Kuigi aasta lõppedes aktsiaportfell on jätkuvalt plussis, siis ei ole väga millegi üle siiski rõõmustada.

3. Sügise saabudes selgus, et magistriõpingud on kõike muud kui lust ja lillepidu. Minu päevad pikenesid 12-14 tunniseks ja oli nädalaid kus ma tegelesin ainult kooli kodutöödega. Ettevõtte asjad jäid unarusse ja ajapuudusest tingitud pingeid tekkis igal “rindel”. 

4. Pidev ajapuudus saadab mind jätkuvalt, kuna e-koolituste keskkonna arendamine on ajamahukas ettevõtmine. Näiteks 30. detsembri tööpäev oli 14 tunnine, kus lõpetasin kontoris alles kl 23.00.

5. Käisin 2 korda koroonatesti tegemas ja ei saanud pikalt aru miks mu kurk koguaeg valus on … aasta lõpp tõi selguse. Nimelt minu veres sisuliselt puudus raud ja arstid imestasid, kuidas ma üldse liikuda sain (tahtejõud, kullakesed, tahtejõud!).

hakkan ettevõtjaks, ettevõtluskoolitused
Sirle Truuts

2021: eesmärgid

Uus aasta on alanud. 

Täna, kolmakuningapäeval tegin ka uue aasta eesmärkide visualiseerimist. Erinevalt eelmistest aastatest on minu eesmärkidesse tulnud rohkem fookust ja konkreetsust. 

ETTEVÕTLUS JA INVSTEERINGUD

  1. Saada täisfunktsionaalsuses tööle ja avada klientidele e-koolituste keskkond. Peale seda teha otsus kas ja millal teha valmis inglise keelse turu jaoks toode.
  2. Luua läbimõelduda investeerimisstrateegia varade kasvuks.
  3. Kirjutada ja avaldada 1 uus raamat (tõenäoliselt jääb sügisesse).
  4. Digitaalse turunduse ja turunduse juhtimise teadmiste praktikasse veelgi aktiivsem viimine.
  5. Lisaks on paigas ka väga ambitsioonikad müügitulu ja kasumi eesmärgid 🙂 

ISIKLIKUD EESMÄRGID

  1. Läbida magistriõppes edukalt 2. ja 3. tsemester ja luua kõik võimalused 2022. aastaks magistritöö kirjutamiseks (teema on juba välja valitud).
  2. Hoida tervist ja teha trenni vähemalt 3 korda nädalas. Jätkata tervisejooksu harrrastusega.
  3. Suvel puhata 2-3 kuud.
  4. Sõlmida enda sisemiste deemonitega rahu ja lihtsalt nautida ning aktsepteerida elu sellisena nagu ta on 🙂

Related Articles