Teekond ettevõtjaks 19#: abi vastuvõtmine ja uus kuvand

Suvi 2018 on olnud eriline.

Sel suvel maitsesin vabakutselise ettevõtja elu magusaid vilju. Juunis viisin läbi ettevõtluskoolituse ja peale seda alustasin puhkusega. Sisetunne soovis aega maha võtta ja “seedida” edaspidiseid tegevusi.

Juba kevadel mõistsin, et ettevõtte jätkusuutlikuks kasvuks on vaja teha mõned olulised otsused. Olin teinud küll ettevõtjana tubli stardi, kuid minu müügitulud on olnud siiani pigem projektipõhised ja oluliselt seotud mu enda aja panusega. Seega mõistsin, et stabiilsuse saavutamiseks on vaja teha muutusi ärimudelis juba praegu, mitte paari aasta pärast (kui olen läbipõlenud). Esimese aasta jooksul olen loonud uusi koolitusi, proovinud ära videokoolituste turu ja saanud tagasisidet klientide vajaduste osas. Nüüd omades head ülevaadet on aeg võtta konkreetsem fookus.

Kui muidu olen olnud oma tegemistes “rabistaja” kes esimese mõtte või emotsiooni peale hakkab kuhugi suunas tormama, siis kuum suvi andis hea pinnase planeerimiseks. Paari kuuga on toimunud mitmeid väga olulisi muutusi, mida kevadhooajal natuke puudutasin.

Mis on toimunud paari viimase kuuga?

Esiteks muidugi olen puhanud ja külastanud suve jooksul üle 10 imelise mõisa/lossi nii Eestis kui Soomes, nautinud kontserte ja lihtsalt olemist.

Ettevõtluses on kõige olulisem muutus – on sündinud uus ettevõtlusportaal www.hakkanettevotjaks.ee!

August 2018 seisuga on FB lehel 3000 jälgijat, mis on tagasiside sellest et sisu mida loon on ettevõtjatele oluline! AITÄH!

Milleks ja kellele järjekordne ettevõtlusportaal? 

Minule teadaolevalt Eestis hetkel puudub kompaktne ettevõtlusportaal ja minu eesmärk on see tühimik ära täita. Olen jälginud aktiivseid ja passiivseid konkurente ja aegajalt tuleb turule mõni ettevõtlusportaal, mis aja jooksul kaob turult. Ühtteist on tehtud ka riigi või pankade poolt.

Miks seda ei ole tehtud? Üheks põhjuseks on kindlasti see, et sellise projekti puhul on oluline nii järjepidevus kui ka tervikliku ärimudeli mõistmine. Kindlasti on oluline osata vastata küsimusele “Kust tuleb raha?” 

Olen viimase 10 aasta jooksul  proovinud ettevõtlusblogi pidada erinevatel domeenidel ja kõigi puhul on jäänud midagi justkui puudu. Olen proovinud nii inglise keelset kui ka täpitähtedega domeeni. Domeeni www.hakkanettevotjaks.ee leiu üle olen väga õnnelik, kuna juba paari nädalaga ja enne aktiivsemat turundust on see leidnud suurt tähelepanu. Samas tuleb mõista et asjakohane sisu ja funktsionaalsus kaalub üle domeeni nime.


Inimeses peituvad edukad ja vähem edukad ideed.

Oska märgata edukat ideed ja julge viia see ellu!


Ka sisu osas on toimunud võrreldes eelneva blogiga muutus. Kui varasemalt oli fookuses pigem minu enda kogemuslugu, siis käesolev portaalis on enamus artikkleid rohkem üles ehitatud juhenditena, mis aitavad ja toetavad ettevõtlusega alustamist ja ettevõtte kasvatamist. Sisu jooksvalt täieneb, seega usun et mida aeg edasi, seda sisukamaks ja paremaks leht muutub! 

Miks ma otsustasin hästi toimiva blogi üle viia uuele lehele? Vastus lihtne – klientide pärast. Siiani olid eneseareng, teraapia ja ettevõtlus ühes keskkonnas, kuid sain tagasisidet, et klientide jaoks on sõnum ja minu tegevusvaldkond ebaselge. Mida ma siis pakun? Kes ma olen? Ühtlasi tähendab ka see seda, et minu fookus saab edaspidi olema rohkem ettevõtlusega seotud teemadel (koolitsed, äriplaanid, mentorlus, tooted jms). 

Muutus nr 1. Hakkasin abi vastu võtma ja väljusin üksiküritaja “kookonist”.

On inimesi, kes ei alusta ettevõtlust meeskonnata. Mina olen pigem oma loomult individualist ja seega siis olen proovinud kõigega ise hakkama saada. Ja tõesti, olen seda teinud päris edukalt – raamatupidamine on korras, koduleht arendatud ja tulud ületavad kulusid. Seoses uue portaali loomisega olen hakanud kaasama inimesi oma ettevõtmisesse.

Esiteks tellisin logo kujunduse. Olen eelistanud enda mentorprogrammis osalenud kliente ja ka selle puhul edastasin tellimuse oma enda klientidele. Suureks rõõmuks leidsin ka teenuse pakkuja. Logo valmis mentorprogrammi vilistlase Riina ja graafilise disaini stuudio Plum koostöös. 

Muutus nr 2. Ka mina vajan mentorlust

Olles ise alustavate ettevõtjate mentor, siis mõistsin et ka mina ise vajan mentorit, kuna aegajalt on hea kellegagi arutada oma eesmärke ja saada nõu edasiliikumiseks. Sügisest liitun ettevõtlike naiste Mastermind grupiga, kellega koos seame eesmärke, jagame toetust ja indu eesmärkideni liikumisel. Tegu on naistega, kes on ettevõtlusega alustanud ja soovivad oma äri kasvatada. Ideid on palju, nüüd on vaja tegutsemist ja julgust edasi liikumiseks. Grupis osalemisel on oluline oma eesmärkides selguse omamine ja kindlasti pühendumine nendeni jõudmisel. Olen tänulik selle võimaluse eest ja pikk pai iseendale et olen oma isiklikus arengus jõudnud mõistmiseni et koostöös peituvad võimalused ja edu! 😉

Muutus nr 3. Tagasi kooli – sel korral õppejõuna

Kevadest alates on läbirääkimistel olnud üks väljakutse – nimelt kutsuti mind TTÜ-sse ettevõtlusõppe raames ärimudeli praktikumi läbi viima. Seega september-november õpetan 1 kord nädalas TTÜ-s. 

Sirle Truuts Rakvere linnus

Muutus nr 4. Uued tooted sügis 2018!

Sügis toob ka mitmeid uusi tooteid. Jah tõesti, olen jõudmas eesmärgini millest rääkisin kevadel ehk peagi on võimalik e-poe vahendusel võimalik osta ettevõtlusega seotud tooteid.

Muutus nr 5. Tööaeg – 4 tunnist ei piisa eesmärkideni jõudmiseks

Olen harjutanud end mõttega, et saabuval hooajal pean tegema iseendaga kompromisse tööaja osas. Siiani on minu tööaeg olnud keskmiselt 4 tundi päevas, aga uue ärimudeli elluviimiseks jääb sellest ilmselgelt väheseks 🙂 

Seega – eesmärk pingule ja sihtmärgi suunas teele! 😉

Mida teed Sina oma eesmärkide saavutamiseks?

Related Articles