Teekond ettevõtjaks #9: prioriteetide seadmine

Mina – koolitatav ja koolitaja

Minu jaoks kõige olulisem uudis mai kuus oli Eesti Töötukassa poolt, kes aktsepteeris Enesearengu Koolitused OÜ-d oma koolituspartnerina. See on minu jaoks oluline tunnustus. Loodan veel enne jaanipäeva kinnitada sügisesed õppekavad, mis toovad kõigile huvilistele nii ettevõtlus-, müügi- ja enesearengukoolitusi. Oma koolituste väljatöötamisel lähtun Enesearengu Koolitused OÜ missioonist toetada oma kliente unistuste elluviimisel. Seega nüüd ise ettevõtjana näen kui oluline on selge arusaamine oma ärist. Kui see puudub, siis on väga kerge killustuda ja seeläbi kaotada oma identiteet.


Ettevõtte missioon räägib ettevõtte olemasolu vajalikkusest ja

sellest milliseid klientide vajadusi ta rahuldab.


Mööduva kuu jooksul viisin ellu ühe jaanuaris väljahõigatud uusaastalubaduse, milleks oli silmaringi laiendamine läbi koolitustel osalemise. Seega olen osalnud mai kuus Best Marketing / Äripäeva poolt korraldatud seminaril “Professionaalne sisuturundus”, Tallinna Ettevõtlusinkubaatorite poolt korraldatud loome- ja tööstusettevõtjaid koondaval MELT Foorumil ja Patendiametis toimunud kaubamärgi ja autoriõiguse teemalisel koolitusel. Koolitused on andnud inspiratsiooni nii blogiartikkliteks kui ka on toonud uut sisu minu enda poolt loodavatele koolitustele.

Lisaks on mai kuu tõestanud seda, et 2017 aasta on müügi ja turunduse aasta. Olen kohandanud kodulehte kasutajasõbralikumaks, lisaks liitub Ettevõtja arengublogiga Facebookis üha rohkem ettevõtlushuvilisi (tänaseks hetkeks on meid juba üle 1800! Vau!) ja lisaks “asutasin” Facebookis holistilist teraapiat koondava fännilehe. Viimane on küll hetkel veel lapsekingades, kuid eks uued algused saavadki alguse pisikestest sammudest 😉 Usun, et tänu jaanuaris eesmärkide seadmisele ja järjepidevale tööle oma visiooniga olen jõudnud täna elustiilini, mis mulle tõsiselt meeldib 😉


Ettevõtja arengublogil Facebookis on 01.06.17 seisuga 1800+ fänni!


Väljakutsed prioriteetide seadmisel

Eelpool toodud ülevaadet lugedes tundub, et kõik ongi nii lihtne. Aga paraku on ka esimene kuu toonud mitmeid väljakutseid. Ennekõike puudutavad need aja planeerimist ja prioriteetide seadmist.

Kujuta ette, et ärkad ühel hommikul ja selle asemel, et ummikus kuhugi tööle sõita, on sul võimalik tegeleda kõigega mida hing ihkab. Valmistada ja süüa hommikusööki niikaua kui selleks on soovi, seejärel minna jalutama kui selleks tunne tekib, lugeda huvipakkuvat kirjandus täpselt siis kui selleks inspiratsioon tekib või saada kokku ägedate inimestega. Aga kõige sinna vahele peaks ka mahtuma oma toodete, teenuste, ettevõtte ja iseenda arendamine ja müük.

Arvasin endast kui osavast prioriteetide seadjast. Reaalsuses aga osutus see natuke keerulisemaks.


Kuidas teha valikuid kui kõik millega saad tegeleda ongi väga äge?


Liikumisel eneseteostuseni ja oma eesmärkideni on meie hinges soov “asjad töösse saada” või siis “asjad ära teha”. Saavutatav tulemus annab tuge ja motivatsiooni. Kuid selleni jõudmiseks vajame:

  • püsivust,
  • visadust,
  • selget ülevaadet prioriteetidest,
  • pühendumist.

Peame olema ise täielikult valmis nii mõistuse, hinge ja tegevuste tasandil selleks, et nimetatud tööriistad ka töötaks. Selleks vajame selget kavatsust ehk sihti, pühendumist ja prioriteete mis lahustavad ära igasuguse ebaselguse ja kahtlused eesmärkideni liikumisel.

Aga kuidas igapäevaelus siiski prioriteete seada?

Prioriteetide praktilistest soovitustest on päris hästi kirjutanud Karola Karlson Scoro bogis “3 methods to set priorities (that actually work)“. Proovisin ka ise katsetada neid ja võin öelda, et minu peal toimisid väga hästi.

  • Soovitus 1. Kujuta ette iseennast ja oma elu 1 aasta pärast.

Tõenäoliselt enamik teab seda meetodit. Minu jaoks on see tööriist tuttav holistlisest teraapiast. Kujutasin iseennast 1 aasta pärast ja eemaldusin hetkeks lakkamatust sisekõnest “Mida peaksin hetkel tegema? Mis on kõige olulisem? jne” Seejärel kui sain ühenduse tuleviku pildiga, heitsi pilgu tänasesse päeva ja sain väga hea ülevaate tegevustest mis mind toetavad eesmärkideni jõudmisel ja mis mitte.  Tänu sellele harjutusele sündis minu esimene mentoriprogramm/koolitus “Eneseteostus ettevõtjana?” mis viib kokku nii psühholoogia kui äri. Mentorprogrammi esimesel versioonil puudus konkreetne raamistik, kuid elu näitas et selle puudumine kasvatab palju ebaefektiivsust ja kaotab ära lõpliku sihi.

  • Soovitus 2. Võrdle erinevaid prioriteete/ülesandeid ja järjesta need ajateljel.

Selle soovitusega ma alles töötan ja minu jaoks on see päris suureks väljakutseks osutunud. Seda eelkõige põhjusel, et lisaks prioriteetide seadmisele ajateljele pean lahti laskma ühest iseendale antud lubadusest. Nimelt enne töölt lahkumist lubasin, et ma loon endale töökoha kus ma töötan maksimaalselt 4 tundi päevas. Hetkel on selge, et sellise ajaga ei jõua ma valmis mitte ühtegi õppekava ega jõua tegeleda samaaegselt müügi- ja turundustegevustega. Seega olen otsustanud muuta eesmärgi “4 tunnine tööpäev” visiooniks mille saavutan 5 aasta jooksul. Ettevõtte loomise etapis jääb sellest ajast ilmselgelt väheks.

  • Soovitus 3. Koosta kirjalik tegevuste ja prioriteetide plaan ehk balance scorecard

Ma väga usun kirjutamise mõjujõudu eesmärkide elluviimisel ja tulemuste saavutamisel. Seega on see osa soovitustest mulle kõige põnevam.


Samm nr 1.  Vali välja ja järjesta eesmärgid olulisuse järjekorras

Samm nr 2. Lisa igale eesmärgile juurde tegevused mis vajalikud eesmärgi saavutamiseks

Samm nr 3. Vaata tervikpilti ja leia iga eesmärgi osas ühisosad ehk tegevused mis toetavad kõigi eesmärkide saavutamist.


Mina näiteks olin valiku ees kas luua ärikoolitusteks täiesti eraldi koduleht. Panin mõtted ja tegevused kirja ja sain ülevaate sellega kaasnevast töömahust, mis omakorda tähendaks aja ebaefektiivset kasutamist. Seega tegin valiku keskenduda pigem ettevõtlusportaali arendamisele ja vajadusel kaasata ka selleks lisajõude. 

Lõppkokkuvõttes mu kogemus ütleb seda, et kui oleme palgatööl ja tegeleme ettevõtluse kui hobiga, siis meie tööandja on meie eest nö suured kivid prioriteetide näol paika paigutanud ja meie peame siis oma tegemised “liiva” näol nende suurte kivide vahele paigutama. Aga sel hetkel kui oled iseenda tööandja, siis pead ise hakkama nende suurte kivide paigutajaks ehk panema paika kõige olulisemad prioriteedid oma igapäevastes valikutes ja eesmärkides. Ja see ongi kõige suuremaks väljakutseks alustaval ettevõtjal! 😉

Related Articles