Teekond ettevõtjaks #8: hüvasti “9-to-5” palgatöö, tervitan Sind ettevõtlus!

Minu tööleping lõppes 28. aprillil 2017 – hüvasti “9-to-5” palgatöö, tervitan Sind ettevõtlus! 😉

Viimane tööpäev möödus pisarates – oli ikka ka väga kahju 🙁 Kuid usaldan ütlust – “lahkuda tuleb tipus”.  Eks oma hinges tunnetasin ära läbipõlemise märke ja seega oli viimane aeg astuda mugavustsoonist välja ning suunata pühendumine, ind ja loovus iseenda (äri)ideede arendamisse, loomisesse ja müüki.  Ees seisab ääretult põnev teekond!

Elu paratamatus on see, et nii meie ise kui ka kõik meie ümber muutub. Meie enda heaolu jaoks on oluline pigem see kas ja kuidas me muutusteks valmis oleme. Üheks võimaluseks on eluga nö kaasa lohiseda ja anda vastutus oma õnne eest teiste kätte. Kuid parem ja ilmselgelt tervislikum viis on võtta vastutus enda elu eest siiski iseendale. Kui ma heidan enda elule pilgu, siis pealtnäha tundub, et ohjad on justkui alati minu enda kätes olnud. Kuid kas ikkagi on olnud (hakkasin ühel hetkel endalt küsima)?

Olen teinud elus väga julgeid valikuid ja võtnud vastu väljakutseid unustamata sihti mis koguaeg silme ees on olnud. Tänu sellele olen saavutanud seda, millest sageli unistatakse – karjäär, staatus, edu, raha ….. Aga samas on sellisel ühesuunalisel elu kiirteel alati olnud oma varjupool – sisemine rahulolematus, läbipõlemine ja üksildus. 


Selleks, et muutus saaks ellu tulla, on oluline luua selleks võimalused.

Mida see tähendab? 

  1. Kõige olulisem on teadmine sellest mida me soovime. Lihtne, kuid sageli igapäevaelus ääretult keeruline. Juhul kui elus puudub siht või on see ebamäärae, siis võime end tunda mugavustsoonis  justkui lõksus olevatena. Sageli oleme pidevalt otsingutel – vahetades töökohti, suhteid või hobisid. Rahulolematus meie sees sunnib meid otsima. Inimlik. Iseenda teadlik tundmaõppimine aitab jõuda teadmiseni oma tegelikest südamesoovidest. Mina olen sellele pühendunud viimased 3 aastat ja töölt lahkumine olukorras, kus mul puudub stabiilne sissetulek, peegeldab usaldus nii iseenda potentsiaali kui ka elu vastu 😉 Minu puhul tõi esimesi reaalseid muutusi otsus, kui mõistsin et vajan väljaspoolt abi selleks et iseennast paremini mõista. Teadaolevalt on Eestis eneseabiraamatute müük edetabelite tipus, kuid samas kas alati pelgalt raamatu lugemisest piisab (oleks küsimus igaühele kes on eneseotsingute teel)?
  2. Valmistu muutusteks. Nagu eelpool juba öeldud, on muutused meie elus paratamatud. Oluline on pigem see, et kas me haarame ohjad oma elu juhtimise eest iseenda kätte või mitte. Samas ei tähenda ohjade haaramine seda, et kaob ära go-with-the-flow-feeling … Pigem see tähendab seda, et me loome endale eeldused elustiiliks mida me soovime.
  3. Mis on alustava ettevõtja jaoks kõige olulisemad ressurssid? AEG selleks et pühenduda oma toodete loomisele ja ettevõtte arendamisele ja RAHA selleks, et elada üle see aeg mil juba ettevõtte hakkab tootma tulu. Tavaliselt on nende eelduste loomiseks vaja lisaks pikaajalisele visioonile ka distsipliini nii raha säästmisel kui ka oma tarbimisharjumuste muutmisel.
  4. Õpi. Õpi. Õpi. Ole uudishimulik!… Peale seda, kui olin teadlik oma soovidest, hakkasin otsima eeskujusid, keda jälgida ja kelle õpetustest eeskuju võtta. Enamik nendest on väljaspool Eestit. Olen nende blogisid ja uudiskirju lugenud pea aasta. Lisaks sai minust minule huvipakkuva kirjanduse püsilugeja nii Scribd’is kui ka Amazonis. Samas mõistsin, et selline proffide jälgimine oli minu jaoks ka väga oluline iseenda ego ületus (hm, sellest pikemalt mõnes edaspidises postituses ;)). Tänu oma Õpetajatele hakkas kasvama ja arenema ka minu enda visioon oma ettevõttest (ja see on järjepidevas muutuses ka edaspidi).
  5. Lihtsalt alusta! Kohe! Mina võtsin väga pikalt hoogu selleks et alustada. Seda põhjustas uskumus, et ma pole veel piisavalt hea. Minu Õpetaja ütles mulle selle peale “Ideaalset hetke ei tule kunagi. Alusta KOHE! Usalda kuhu vool sind viib!” Olen talle südamest tänulik. Kuna kui ta ei oleks seda mulle aasta tagasi öelnud, siis poleks ma kirjutanud Sensasse artikklite avaldamise soovist ega poleks loonud koolitussarja “Enseseteostus läbi loomeettevõtluse“. Ja seega ei oleks mul tänasel hetkel ka julgust teha seda mida süda soovib! 😉

“Julge(n) unistada, oska(n) tegutseda”!

Related Articles