Teekond ettevõtjaks 5#: kuidas leida aega ettevõtluseks?

Kas minu eesmärk oma ettevõtte loomise näol on üldse realistlik või peaksin selle saavutamiseks ikkagi millestki loobuma?

Olen lugenud palju erinevat ettevõtlusteemalist kirjandust kui ka siis rääkinud
riskiinvestoritega teemal: “Kas oma ettevõtte arendamine on võimalik samaaegselt 9st 5ni palgatööd tehes?” Üldiselt on arvamused sellised, et tegelikkuses ei ole mõistlik suure hooga loobuda palgatööst ja eriti kui see on peamine sissetuleku allikas. Pigem on mõistlik kui vähegi võimalik leida võimalused kuidas teatud aeg paralleelselt teha mõlemat. Seega usaldades spetsialiste on ka minu teadlik otsus olnud mitte tormata tundmatusse, vaid leida need tööriistad kuidas samm sammu haaval luua oma ettevõtet. Aga kuidas seda siis teha? Kuidas leida see aeg?

Kuna olen tegelikkuses ju hobiettevõtja olnud vahelduva eduga alates 2008. aastast, siis on mind aidanud siiani (ja usun et aitavad ka edaspidi) järgmised tööriistad:

  1. Sea eesmärk ja jälgi seda. Nii era kui ärielus on äärmiselt oluline eesmärkide seadmine ja nende suunas liikumine. Ehk mina olen hetkel seadnud eesmärgiks, et ma iga päev teen midagi, mis otseselt toetab minu ettevõtte arengut (jooksvad administratiivülesanded, müük & turundus, toote/teenuse loomine). Ma olen juba seadnud järgmiseks 1 aastaks konkreetsed eesmärgid, mida ma igaljuhul soovin saavutada. Kuid et ma neid saavutan, siis pean ma iga päev selleks midagi tegema.
  2. Distsipliin. Nagu elu ikka, siis aitab eesmärkide suunas liikuda distsipliin ehk mul on väljakujunenud teatud rutiinsed tegevused mida ma kindlasti pean igal nädala tegema. Nt ma olen välja valinud raamatud mis minu arengut toetavad ja ma vähemalt iga päev proovin neid lugeda. Siinkohal tunnen et aega lugemiseks on veelgi rohkem võimalik leida kui teha kriitiline analüüs oma päeva kohta (seda planeerin teha järgmisel nädalal, kuna minu soov on leida rohkem aega lugemiseks, kuid seda mitte võtta ajast mil tegelen müügi & turunduse, toote/teenuse arendamisega).
  3. Oma nõrkustega tegelemine. Just. Oluline on esiteks teadvustada mis on iseendas tõkked mis takistavad ettevõtjaks arengut ja kuidas nendega tegeleda. Siinkohal on olulised nii psühholoogilised kui ka nö tehnilised takistused. Psühholoogilised takistused võivad väljenduda kas ebakindluse või siis ebapiisava turvatunde näol. Tehnilised takistused mõne oskuse puudumise näol (nt puudub tervikpilt ettevõtluse alustamisest), mida saab kenasti parandada koolitusel osalemisega. Kui me ei tegele oma nõrkustega siis tegelikkuses läheb päris oluline hulk aega sellele, et me kaotame oma aega nõutult takistuse taga mõtiskledes ja küsides: “Kas ma saan hakkama?”, “Kas ma olen piisav?” vms. Mina ise olen tegelenud oma nõrkustega holistilises teraapias ja olen täiesti veendunud et see kus ma täna olen alustava (loov)ettevõtjana on ikkagi tänu sellele, et oluliste nõrkustega on sügavalt tegeletud 😉
  4. Ajaplaneerimine ja efektiivsus. Kui aega napib, siis kindlasti on abiks kui ajaplaneerimine on täpsem ning efektiivsus kõrge ehk siis valida enda jaoks võimalikult vähe ajamahukad viisid igapäevaasjadega tegelemiseks. Lisaks on oluline seada teatud tegevustele prioriteedid – ehk valida välja need tegevused mis kõige rohkem toetavad tulemuse saavutamist ja teistest tuleb loobuda. 

Seega hetkel on minule toonud eelpool nimetatud nipid abi ja ma olen jõudnud oma esimeste klientideni. Seda küll ei ole veel piisav stabiilseks sissetulekuks, kuid samas on see päevas keskmiselt 1 tund oma ettevõtlusega tegelemist jõudnud tulemuseni! 😉

Seega tuleb jätkata samas vaimus! 😉 … ja minu eesmärgiks on järgneva kuu jooksul suurendada oma ettevõtlusega tegelemise aega keskmiselt 2 tunnile päevas (nädalas 14 tundi) 😉

Related Articles