Teekond ettevõtjaks 25#: eriolukorra 1 kuu ettevõtluskogemus

Sirle Truuts

Möödunud on 1 kuu hetkest, millal kuulutati Eestis välja koroona viirusest tingitud eriolukord. Minu, kui ettevõtluskoolitaja jaoks tähendas see töö sisuliselt töö seiskumist päeva pealt. Reedel tegin koolituse ja esmaspäevast olin kodune. Elu ikka võib sekundi pealt muutuda, eks?!

Hea on heita pilk möödunud kuule ja seada uusi eesmärke järgnevaks karantiinikuuks. Viimased uudised räägivad pigem karantiiniaja pikenemiseks kuni mai keskpaigani. 

Kuidas on esimene kuu karantiinis möödunud ühele vabakutselise ettevõtja jaoks?

Karantiiperiood on olnud tegus. Igav ei ole siiani veel hakanud ja mingis ulatuses olen seda introvertset aega nautinud isegi. Mis on toimunud ja mida olen uut õppinud?

Isiklikud saavutused

 • Kodukokandus. Olen teinud keskmiselt 90 korda süüa (ja pesnud sama palju kordi nõusid) ehk kodukontoris valmivad 3 korda päevas maitsvad kodused söögid. Toiduvalmistamine on andnud korraliku süsti loovusele ja võimaluste märkamisele – kuna poodi ei taha sageli minna, siis tuleb kombineerida külmkapis olev uudseteks maitseelamusteks.
 • Poodlemine. Olen käinud 4 korda poes, mis on viinud mu planeerimis- ja eesmärgistamise oskused täiesti uutele kõrgusele. Toidunimekiri on laual, seda täiendame jooksvalt ja poes käimist planeerime ette. Nimekirja toodete järjestuse koostan selle järgi kuidas liigun poes. 
 • Trennid. Keskmiselt olen liikunud päevas ca 4 kilomeetrit. Mulle meeldib tõesti jalutada, kuid kuna spordisaali ei saa veel pikalt, siis olen üle päeva hakanud jooksmas käima. Harrastus, millest olen pikalt eemal olnud.  Hm. See oli tõsiselt raske esimestel kordadel, tõenäoliselt enamvähem sama mis iga uue algusega.
 • Eneseareng ja täiendkoolitused. Kriisiaeg on tekitanud ülepakkumise erinevatele tasuta webinaridele. Olen võtnud eesmärgiks kriisiaeg kasutada ära enda teadmiste ja oskuste parandamisse digiturunduse ja müügi valdkonnas. Olen juba mitmed uusi teadmisi ja oskusi rakendanud nii tootearenduses kui ka turunduses. Olen kogunud kõik tasuta ja huvitavad koolitused FB gruppi “Ettevõtluskoolitused, seminarid, kirjandus” (sinna saavad ka teised lisada infot).

Ettevõtlikud saavutused

 • Äriplaanid. Viimase kuu jooksul on valminud 3 äriplaani.
 • Tooted. Olen kirjutanud valmis e-raamatu “Oma- ja müügihinna arvutamise ABC“. Osaliselt kirjutasin selle valmis juba Tenerifel, kuid peale puhkuselt naasemist hõivasid koolitused taas pea kogu mu aja. Ega ma ei oleks seda ka nüüd valmis teinud, kuid mind väga inspireeris Kristjan Paul Raude “Impact 80:20” digiturunduse seminar, kus ta soovitas:

“Kriisiajal muuda oma strateegiat – keskendu 80% oma ajast tegevustele, mis toovad tulemust lühiajalises perspektiivis ja 20% nendele, mis toovad tulemust tulevikus”


 • Fookus! Seega vaatasin kriitiliselt üle oma tegevusplaani ja tõstsin e-raamatu lõpetamise esikohale. Idee selle
  raamatu koostamiseks tuli otseselt klientide vajadusest, kuna postitus “Oma- ja müügihinna arvutamise ABC” on
  ettevõtlusportaalis jätkuvalt TOP 3 postituse seas, kuna Google otsingumootor tõsiselt fännab seda postitust (aasta jooksul 1882 lugemist!). Selle e-raamatu teeb unikaalseks see, et ma koostasin selle juurde ka Excelis hinnastamise kalkulaatori, mis võimaldab kiirelt ja lihtsalt arvutada välja nii omahind, müügihind kui ka tasuvuspunkt. Olen väga uhke selle toote üle!
 • Investeeringud. Olen juba mitmeid aastaid naisinvestor ja nüüd oma hakanud teadlikult oma investeeringute protfelli kasvatama. Esimene õppetund/kogemus on selline: pikalt investeerisin selliselt, et ostsin korraga suuremas koguses mõne ettevõtte aktsiaid. Kuid nüüd, mil keegi väga ei suuda prognoosida mis aktsiaturgudel toimub, siis muutsin strateegiat – ostan iga päev, aga natuke. Hetkel ei oska öelda, kas see on ka pikas perspektiivis õige, aga vähemalt portfellis oleva aktsiate keskmised hinnad olen saanud madalamaks. Lisaks tegi headmeelt mõningane dividenditulud – tekitas mõnuse investori tunde 😉 
 • Ettevõtlustulud. Märtsis minu müügitulu ei langenud, sõltumata sellest, et üle poole kuu koolitusi ei toimunud. Sain kinnitus jätkuvalt sellele, et kõiki “mune ei tasu ühes korvis hoida”. Lisaks ei ole pidanud vähendama ka oma töötasu. 

omahind, müügihind, hinnastamine, hinnakujundus, kasumlikkus, omahinna arvutus


Mis on käesolev kriis mulle õpetanud?

 1. Kohenemine on ettevõtluses peamine ellujäämisstrateegia.
 2. Ettevõtluses mõõdetakse edu (või hakkamasaamist) läbi rahalise tulemuse.
 3. Tegutsemine tuleb säilitada ka kriisiolukorras.
 4. Enda sisemine perfektsionist saada kriisiajaks puhkusele!

Eesmärgid järgnevaks kuuks

 1. Uus paberraamat PEAB valmis saama! No nii, järgmiseks suureks projektiks on kirjutada valmis äriplaanide koostamise raamat (80% nn käsikirja on juba valmis).  Selle raamatu puhul kaasan ka disainer, kuna mahtu on palju ja tekkis tunne et disain teeb raamatu kergesti loetavamaks. Ja siis tuleb üks suur väljakutse leida toimetaja …. on soovitusi?
 2. E-koolitused. Kuna hetkel on Eestis läinud lahti täielik ülepakkumine e-koolituste turul ja väga palju tehakse üldse tasuta, siis võtsin “aja maha” ja vaatan kuidas see turg hakkab kujunema. Kui aus olla, siis hetkel ka naudin tunduvalt rohkem kirjutamist.
 3. Äriplaanid/ärimudelid. Hetkel on tegemise ootel 1 ärimudel ja saadetud on paar äriplaani päringut. Eks näis kas need ka töösse lähevad. 
 4. Enesetäiendused turunduse valdkonnas. Osalen mitmetel online täiendkoolitustel nii Eestis kui Ameerikas. Need kõik lõpetavad aprilliga, seega soovin nendest võtta maksimumi ja need ka praktikasse rakendada. Esimene maandumisleht on juba “gurude” õpetuste järgi 90% ulatuses tehtud. Mõned tehniliste nüansside osas on arenguruumi, aga ega areng ju ei tohigi lõppeda 🙂
 5. Tulud. Eesmärgiks on säilitada stabiilsed müügitulud ja näha, kas ja kui suures ulatuses suudan luua müügitulu läbi toodete (mitte läbi oma aja müügi ehk koolituste).

Related Articles