Teekond ettevõtjaks 24#: ettevõtja kriisikogemuse õppetunnid 2008-2020

Viimastel aastatel on erinevad majanduseksperdid “flirtinud” teemal “Kas ja millal saabub järgmine kriis?”. Tõenäoliselt ei osanud keegi arvata, et see kohe-kohe saabumas – ootamatult ja halastamatult. 

Kuidas Sul läheb?

Kuidas oled kohanenud?

Või on olukord keeruline ja lahenduste leidmine hetkel veel keeruline?


Kui Sul on hetkel keerulised ajad ja ei näe väljapääsu, siis palun kirjuta mulle! Ma olen olnud sarnases olukorras (sissetuleku ja töökoha kaotus) ja tean kui raske võib olla. 

Ma mõtlen Sinuga kaasa ja saame äkki koos luua plaani, kuidas edasi liikuda? 

See on täiesti TASUTA Sulle! 

Võta ühendust info@hakkanettevotjaks.ee või kirjuta Facebooki ettevõtlusportaali vahendusel!


Olen võtnud hetkel paariks nädalaks aja maha, et vaadelda seda mis toimub ja on toimumas. Kui Sa oled minu looga tuttav, siis tõenäoliselt tead, et minu ettevõtlusteekond sai just alguse eelmise majanduskriisi tingimustes. Leidsin end üle öö töötuna, kes oli illusioonis elades ostnud edukale inimesele kohaselt mõned korterid. Patt oli kasutamata jätta oma ego-boosterit, mis väljendus sadades tuhandetes eurodes laenud võtmist sisuliselt telefoni kõnega. 

Roosas mullis elades arvasin, et suudan oma elus kõike kontrollida, kuid 2008.a. majanduskriis tõestas vastupidist.  Me inimestena sõltume väga palju sellest, mis toimub väliskeskkonnas ja selles toimuvaid muutusi ei saa me kohe kindlasti kontrollida. Isikliku pankroti äärel olles mõistsin, et ainuke asi mida ma saan “kontrollida” on see, et ma samm-sammu haaval püüan end sellest välja tuua ja luua oma uut elu kriisikogemusega.

Ma tulin sellest välja. 

10+ aastat hiljem olen olukorras, kus ma ei pea muretsema ei -14% majanduslanguse prognoosi või ajutise sissetuleku kaotuse pärast. Seda kõike tänu ettevõtlusele. Kuigi ka ettevõtluses on palju riske, siis tänu valusale kriisikogemusele, olen ka selles kõik võimalikud riskid maandanud. Seega saan pigem käesoleva kriisi raames tulekahjude kustutamise asemel keskenduda tootearendusele ja tulevikule. 

Millega hetkel tegelen?

 • Koolitused. Aasta algas aktiivselt koolitades. Alates 2019. aastast pakun ettevõtluskoolitajana koolitusteenust Eesti Töötukassa klientidele riigihanke projektis. Kunagi kui alustasin koolitajana, siis seadsin endale eesmärgiks jõuda riigihangeteni, kuna see toob stabiilse tulu. Kui enne kriisi plaanisin võtta koolitustelt koormust vähemaks, siis tulenevalt hetkeolukorrast otsustasin seda mitte teha. Seega olen end kindlustanud tööga vähemalt 2021 suveni. Uued tooteideed ja ärimudeli arendus tuleb ellu viia nö põhitöö kõrvalt – aga ega see mulle ju tundmatu ei ole, tegin seda 2008.a. majanduskriisis ja teen ka seda nüüd! Selle erinevusega ainult, et 2008.a. olin palgatöötaja aga täna olen endale ise tööandja 😉 
 • Fookus tootearendusel ja VÄÄRTUSE loomisel! Kogu eelmise aasta tegelesin vahelduva eduga oma e-koolituste süsteemi arendamisega. Proovisin ühte, teist ja kolmandat. Tegin isegi valmis tehnilise lahenduse, kuid mitte ükski sisu mida tootsin ei olnud päris SEE. Oli 2 varianti – kas e-koolituste teemal on minus domineerima saanud täielik perfektsionist või siis tõesti peaksin keskenduma tootearendusele. Otsustasin usaldada oma sisetunnet ja märtsist liitusin Marie Forleo rahvusvahelise B-School programmiga, mille eesmärk on toetada väikeettevõtjatel viia oma äri online’i. Tegu on ühe kõige kallima koolitusega üldse, mida olen ostnud. Aga 1 kuu möödudes olen mõistnud, et minu sisetunne on olnud õige. Ma ei ole tahtnud e-koolitustega müüa toodet ehk videot, vaid ma soovin luua väärtust kliendile (täpselt nii nagu teen seda saalikoolitustel). Ja seega hetkel loon täielikul ainulaadset ettevõtlusega alustamise koolitust, mis sisaldab nii videosid, töövihikut ja teksti osa. Ehk koolitusel osaleja saab samm-sammult oma teekonna ettevõtjaks läbi töötada, ükskõik siis kas oled alustav või mikroettevõtja. Hoia end kursis FB lehe ja uudiskirja kaudu!
 • Äriplaanid …. ja UUS RAAMAT! Olen alates eelmise aasta lõpust kirjutanud uut raamatut äriplaanide koostamisest ehk otsustasin kõik oma teadmised paberile panna. Tänaseks olen jõudnud raamatu enamvähem toimetamisvalmis. 
 • Videod ja Youtube kanal “Hakkan Ettevõtjaks TV. Mul ei ole õnnestunud sinna videosid lisada ja seda on otseselt kriis mõjutanud. Kuidas? Nimelt olen olnud paar nädalat ise gripis ja seega siis ei ole minust olnud väga sisu loojat.  Loodan sellel nädalal taas jätkata videodega ja eelkõige on plaan tuua lühivideodena teieni kõige olulisema, mida olen Marie Forelo B-Schoolis õppinud ja oma ettevõtlusesse rakendamas. Äkki saad ka Sina inspiratsiooni! 

Seega on minu jaoks ca 1,5 kuuline paus pigem võimalus luua neid tooteid, mida olen pikalt planeerinud kuid milleks ei ole olnud aega. 


Minu ettevõtjaks saamise lugu on kirjeldatud raamatus “Ettevõtjaks palgatöö kõrvalt“.

UUS! Telli E-RAAMAT “Ettevõtjaks palgatöö kõrvalt” 


Ettevõtlusega alustamine, toote testimine, prototüüp

Tulenevalt enda majanduskriisi kogemusest toon välja mõned soovitused kriisis olemiseks, selle talumiseks ja sellest väljumiseks.

1. Kriisi lahendus saab alguse ettevõtjast endast.

Kriis tähendab olukorda, kus inimese mugavustsoon on saanud väga valuse löögi. See omakorda tekitab erinevaid pingeid. Üle öö peab hakkama mõtlema, kuid uut toimivat süsteemi luua, mis loob taaskord magusat turvatunnet. Ettevõtluse alustalaks on ettevõtja, kes on erinevate emotsioonide, uskumuste ja mõtetega. Kuna kriis on uus ja tundmatu olukord, siis võib see tekitada hirme. Osad nendest võivad olla põhjendatud, kuna on inimlik tunda hirmu olukorra ees, kus Sul ei ole isegi raha perele toidu ostmiseks. Teiselt võib hirm ka blokeerida ära erinevad tegevused, mis võivad aidata pigem leida lahendusi. Hirm lahustub alati läbi tegevuse! Ja tegutsema peab ettevõtja ise. Mida teha?

 • Kui Sul on mõtetes mingid lahendused, siis emotioonidele tugineva otsuse asemel võta paber ja pliiats. Kirjuta sinna potentsiaalse lahenduse plussid ja miinused. Seejärel tee otsus.
 • Koosta kas isiklik või/ja ettevõtte SWOT analüüs ehk analüüsi tekkinud olukorras oma tugevusi, nõrkusid, võimalusi ja ohte. 

2. Likviidsus on parem strateegia kriisides ellujäämiseks.

Peale eelmist kriisi mõistsin, et sõltumata inflatsioonist, on likviidsus parim strateegia kriisist ellujäämiseks. Mida see tähendab? Eelneva kriisikogemusele tuginedes olen ma kogunud spetsiaalselt nii eraisikuna kui ettevõtjana vabu rahalisi vahendeid, mis võimaldavad mul päris pikka aega nö töötuna olla. Ettevõtluses on minu kuldreegliks see, et ma olen tõstnud oma pangakontolt eelnevate perioodide kasumi eraldi ehk seda ma kasutan vaid väga erandolukordades. Sageli ettevõtluskoolitustel öeldakse, et see on rumal strateegia, kuna ettevõtluses peaks kasumi reinvesteerima oma ettevõtlusesse. Osaliselt olen nõus, kuid mitte kunagi ei tohi reinvesteerida oma pangakontot tühjaks. 

 • Ava pangas teine pangakonto ja loo endale süsteem reservide kogumiseks. Mina hoian eraldi kasumi, kuid kui hakkad alles täna seda rakendama, siis äkki kannad sinna igast arvest X%. Reservide kogumisel on kõige olulisem otsuse tegemine.
 • Kui Sul on võlad, siis leia võimalusi nende lahendamiseks. Näiteks mina eelmises majanduskriisis, kus olin igale poole võlgu, hakkasin oma 1500 eurost krediitkaarti tagasi maksma nädalas ca 1 EUR kaupa! Ja sain ka tagasi makstud!

3. Ole kursis oma valdkonna trendidega

Igas kriisis on ka võimalus, isegi siis kui seda hetkel ei pruugi näha. Kui Sa pead pigem kärpima oma äri ja koondama töötajaid, siis püüa ise mitte kinni jääda kriisi. Mina näiteks olen oma fookuse suunanud tegevustele, mis hakkavad mulle tulu tooma äkki alles 2021. aastal ja selleks läbin hetkel erinevaid müügi- ja turunduse e-koolitusi. Eelmises kriisis olles läbisin raamatupidamiskoolituse, mis võimaldas mul hakata pakkuma lihtsamat raamatupidamisteenust. Hetkel olen teinud endale selgeks erinevad võimalused, kuidas üldse ma oma äri saaks skaleerida ja sellest tulenevalt panin paika edaspidised tegevused. 

 • Ole kursis sellega, mis turul toimub. Kuidas konkurendid reageerivad, kellel on loodud strateegia kriisist väljatulemiseks ja kellel seda ei ole. 
 • Tutvu oma valdkonna ettevõtetega väljaspool Eestit. Ma soovitan Sul hakata googeldama ja tutvuma sellega, kuidas Sinu valdkonna ettevõtted maailmas toime tulevad. Kui ärid viiakse online’i, siis kuidas seda tehakse? Äkki peaksid just sellel teemal tegema endale enesetäienduse programmi, seda enam et hetkel on väga palju inglise keelseid e-koolitusi täiesti tasuta.
 • Googelda ka ise oma valdkonda “how to scale ...”.

4. Küsi abi ja ole oma ettevõtte riskijuht

Hetkel on riik loonud mitmeid meetmeid ettevõtete toetamiseks. Olen lugenud ka mikroettevõtjate nurinat selle üle, et nendel ei ole võimalik kasutada neid. Siinkohal jällegi meenutusi oma ettevõtluskoolitustelt, kus oleme rääkinud maksunduse teemas erinevate lepingute võimalusi ja riske. Mina olen teinud teadliku valiku selles osas, et kui ma ei maksa töötuskindlustust, siis ka mul ei ole asja Eesti Töötukassasse. Sama kehtib ka OÜ-tamistega. Mina olen siinkohal riigiga ühel arvamusel, et riik ei saa vastutada ettevõtja enda teadlike otsuste eest 🙂

Üldse on nii turundus kui ka riskianalüüs näiteks äriplaanides ühed kõige ebamäärasemad ja üldisemalt sõnastatud peatükid üldse. Selles kriisis realiseeruvad mõlemad. Ellujäämistõenäosus on suurem nendel ettevõtjatel, kes oskavad ka kriisi ajal suhelda kliendiga (s.o. turundus) ja need, kes ka reaalselt hindavad riske, mitte ei arva “minuga see küll ei juhtu”. 

Tutvu võimalustega:

Kriisimeetmend ettevõtjatele (arenduskeskused.ee)

Kriisiabikeskuse ettevõtjatele (uus teenus ettevõtjatele)

KREDEXi meetmed (KREDEX)

Tallinna linna toetused ettevõtetele 

***

Lõpetuseks …. iga kriis loob võimalusi, aga edu saadab neid, kes oskavad neid võimalusi ka vastu võtta. Võimalused ei loo tulemust, kui puudub tegevus. 

***

NB! Palun jaga oma mõtteid ja eelistusi e-koolituste osas UURINGUS, mis sisaldab VAID 7 küsimust! 

Telli e-raamat “Ettevõtjaks palgatöö kõrvalt” SIIT

Related Articles