Teekond ettevõtjaks 23#: edu ja ebaedu 2019. aastal

Enne uut aastat on hea heita pilk mööduvale, selleks et seada uusi sihte ja eesmärke. Mööduv, 2019. aasta, läheb ajalukku mitmete uute alguste ja julgete katsetustega. Oli nii edukaid hetki, mida mõjutatasid nii julgus, sihikindlus kui ka loovus. Kuid oli ka vähem edukaid projekte, mis omakorda tõid välja mikroettevõtja suurimad nõrkused ja kasvulõksud.

ettevõtlusega alustamine, motivatsioon, ettevõtja, hakkan ettevõtjaks

Mõned olulisemad mõõdikud 2019. aastast:

 • Ettevõtte müügitulu kasvas ca 55%, millest passiivne tulu kasvas 1%-lt 12%-le!
 • Kasumimarginaal ca 30%. 
 • Ettevõlusportaali külastajate arv aastas 27 600, kuus keskmiselt 2300 (2018. aastal oli keskmine külastajate arv kuus 500-600).
 • Facebookis jälgijate arv kasvas ca 5800-ni.
 • Instagramis jälgijate arvuks 250.
 • Olulisemad saavutused:
  • Aprillis ilmus minu esimene raamat “Ettevõtjaks palgatöö kõrvalt, millest aasta lõpuga ca 50% juba ära müüdud. Kuna keskmiselt on ühe raamatu eluiga umbes 1 aasta, siis olen kenasti graafikus. 
  • Mais korraldasin samanimelist ettevõtluskonverentsi, kus osales ca 100 ettevõtlushuvilist. Tänu kogemuse puudumisele oli tegu rahaliselt kahjumliku projektiga, kuid see-eest kogemust sain kuhjaga;
  • Alates juunist sai alguse minu koostöö ettevõtluskoolitajana Projektieksperdiga, kus riigihanke projekti raames sai läbi viia mitmeid ettevõtluskoolitusi Eesti Töötukassa klientidele. Selle koostöö puhul on tähelepanuväärne see, et ma aasta alguses seadsin eesmärgi hakata koolitama riigihangete projektides, omamata eesmärgi sõnastamise hetkel aimu sellest, kuidas seda teen. Seega õppetund – julge sõnastada ambitsioonikaid eesmärke! Koostöö jätkub ka 2020. aastal.
  • Minu poolt kirjutatud äriplaanid said jätkuvalt 100% ulatuses toetuse (va 1 klient, kes tegelikkuses oli ettevõtlusega juba alustanud ja rahastust ei saanud, kuid soovis ikkagi äriplaani teha). Kokku aitasin klientidel saada rahastust ca 100 000 eurot ulatuses, tänu millele sündis mitmeid uusi ettevõtteid.
  • Sügisest valmis ettevõtlusportaalis arendus, mis võimaldas klientidel ka sisselogimist. Kuna olin sügisel hõivatud koolitustega, siis lükkub selle projekti lõplik valmimine järgmisesse aastasse. Kuid aasta lõpuga said ülesse esimesed videokoolitused.
  • Lisaks aasta jooksul sai 2 korda käia Äripäeva Raadios rääkimas ettevõtlusteemadel, 1 kord ETV Terevisioonis, esinesin naisinvestorite konverentsil “Tark naine=rikas naine” 450 naisele ning ilmus mitmeid artikleid meedias. 
  • Aasta lõpus liitusin Ettevõtlike Naiste Assotsiatsiooniga, kus avasime ettevõtlike naiste Äriklubi.
  • Isiklikus elus oli nii tõuse kui mõõnu. Esiteks viibisin märtsis 1 kuu Balil, kus töötasin samaaegaselt ka Eestisse. Väga mõnus oli! Muret tegi tervis, kuna mai kuus käisin operatsioonil ja ei tea kas pikast narkoosist vms, kuid olin erinevate tervisemuredega hädas kogu ülejäänud aasta. Hilissügisel olukord stabiliseerus. Tõenäoliselt tänu stabiilsele trennikoormusele ja turgutavale nõelravi kuurile. Samas Hiina meditsiini arst soovitas “soojalt” töökoormust vähemaks võtta. 

Mida õpetas mulle 2019. aasta?

Mööduv aasta sisaldas enda mitmeid olulisi õppetunde, mida uude aastasse kaasa võtta.

1. Omanikulõks on päriselt olemas!

Mikroettevõtja jaoks on kõige suuremaks väljakutseks saada kõigega ise hakkama. Kuigi mööduval aastal juba natuke kaasasin ka assistendi abi, siis oli põhi koormus siiski jätkuvalt mu endal. Seega oli hetki kus avastasin end omanikulõksust, kus minu ettevõtte arengu pidurdaja tegelikkuses olin mina ise. Keeruline on samaaegselt koolitada, kirjutada äriplaane, luua portaalile sisu ja teha arendust. Vaatamata omanikulõksule suutsin küll passiivse tulu osakaalu kasvatada 12%-le, kuid kindlasti oleks see olnud suurem kui mul oleks olnud koolitustevaba aega rohkem.

2. Toodete äri on tunduvalt keerulisem teenuse ärist

Sel aastal alustasin enda toodete loomist, millest esimeseks oli minu enda kogemusloole tuginev ettevõtlusraamat “Ettevõtjaks palgatöö kõrvalt”.  Sain läbi enda kogemuse tunda seda, et toodete loomine on vaid üks väike osa tulemusest. Kuigi mu raamat on müügil nii Rahva Raamatus kui ka Apollos, siis tegelikkuses olen ma ise müünud raamatut pea sama palju kui raamatupoed. Infotoodete müügi osas olen mõistnud, et ilma enda müügikanalita võib Eesti turul olla keeruline soovitud tulemuseni jõuda. Seega kui keegi plaanib ise luua infotooteid, siis on oluline ka läbi mõelda põhjalikult turundus- ja müügiplaan.  

3. Fookus! Fookus! Fookus!

Ettevõtluses saavutab edu neid, kes panevad paika suuna ja hoiavad fookust. Mööduval aastal mõjutas fookuse hajumine mõnevõrra ka tulemust. Minu pikaajaline visioon ei ole hommikust õhtuni koolitada ja kuna sel aastal sügisel nii ka juhtus, siis jäid unarusse nii ettevõtlusportaali arendus kui ka infotoodete loomine. Uuel aastal tuleb selles osas teha teistsuguseid otsuseid.

4. Riskida või mitte – selles on küsimus?!

Riskide võtmise julgus on üks omadus, mis eristab ettevõtjat palgatöötajast. Kuna olen väga keerulisi olukordi oma elus kogenud, siis see on mõjutanud riskide võtmise julgust. Uuel aastal tuleb võtta riske, et jõuda järgmisele tasandile oma ettevõttes. See saab olema väga suur kompromiss iseendaga ja ma ei tea veel kuidas ma seda teen, aga selge on see, et seda tuleb teha – vastaseljuhul leian end ka 5 aasta pärast hommikust õhtuni koolitamas. 

5. Ettevõtlus oli, on ja jääb!

Loobudes palgatööst aastaid tagasi, seadsin endale eesmärgi jõuda palgatööga võrdväärsete tuludeni. Sel aastal see juhtuski ehk 4 aastat hiljem. Sellest ka õppetund – läbi ettevõtluse on võimalik saavutada kõik ja enamgi veel – seega on minu valik jätkuvalt ettevõtlus! 

6. Hoia “kana, kes muneb kuldmune!”

Kuna koolituste koormus oli suur, siis sain tunda koolitajate kutsehaigust – hääletepaelte valu. Oli hetki, kus sõnad tulid välja enamvähem läbi pisarate, eriti just perioodidel kus koolitusi oli 5 päeva nädalas. Kuigi ka järgneval aastal võiks koolitada hommikust-õhtuni 5 päeva nädalas, siis paraku seab tervis sellele olulised piirangud. Head meelt tegi sellel aastal otsus, et peale koolituspäeva suundusin kõrvalmaja trennisaali, kus sai end kenasti “maha laadida”. Aasta viimastel päevadel naasesin ka enda lemmikhobi – tantsimise juurde. Tuleb hoida seda “kana, kes muneb kuldmune” 🙂 Pean seda järgmisel aastal endale meelde tuletama, eriti just nendel hetkedel, kui on taas kiusatus oma kalender täita koolitustega. Tööd teha ma ei karda, kuid  …. äkki peaks oma energia suunama pigem toodete ja passiivtulu projektide loomisesse 😉 

Uueks 2020. aastaks võtan kaasa lause

“Knowing is not enough; we must apply. Wishing is not enough; we must do”

Johann Wolfgang Von Goethe

Related Articles