Teekond ettevõtjaks 22#: kokkuvõtted ühe ettevõtja suvest

Sügise saabumisel on hea heita pilk möödunud suvesse ja teha kokkuvõtteid. Milline oli ühe väikeettevõtja suvi?

Teadaolevalt on koolitusäris tugev hooajalisus. Peamine koormus on sügis-talv-kevadisel hooajal ning suvel on pigem puhkuste aeg. Minul juhtus nii, et teist suve järjest kujunes suvest vaata et kõige kiirem aeg. Täna, sügise alguses, on järeldus ja soovitus üks “Selle järgiproovimine on vaid omal vastutusel”. 

tänulikkus, eneseteostus, isiklik areng

Alles oli mai kuu, kus päevad möödusid lennutiivul, kuna käsil oli nii raamatu “Ettevõtjaks palgatöö kõrvalt” esitlused ja samanimelise ettevõtluskonverentsi korraldamine. Sama tempo on jätkunud siiani. Mis on olnud viimaste kuude fookuses:

 1. Ettevõtluskoolitused – olen kaasatud ühte riigihanke projekti, kus fookuses on alustavate ettevõtjate koolitamine. See on tõeliselt inspireeriv olnud teekond olnud, mis jätkub vähemalt selle aasta lõpuni 😉
 2. Äriplaanide koostamine – tulenevalt väga kõrgest kvaliteedist (ja positiivsetest rahastusotsustest) äriplaanide koostamisel, olen terve suve kirjutanud äriplaane, millest juba esimesed on saanud ka rahastused. Äge!
 3. Ettevõtlusportaali arendus – saime valmis ettevõtlusportaali PREMIUM SISU kliendikeskkonna ning sisselogimise. Hetkel on keskkond tutvumise ja testimise staadiumis, ja seega  on seal võimalik soodushinnaga (kuu 5,90 EUR) kuulata kevadise ettevõtluskonverentsi audiosalvestusi ja allalaadida kingitusena raamat “Kuidas alustada äri algkapitalita?”. Teeme tööd selle nimel, et kliendikeskkonna sisu täieneb, luues veelgi kõrgemat väärtust ettevõtlusportaali lojaalsetele klientidele. Minu sisetunne ütleb, et sellest saab veel üks väga äge asi!
 4. Ettevõtlusportaal Instagramis. Huvilistel on võimalik end hoida motiveerituna läbi erinevate inspireerivate piltide.
 5. Meediakajastused – tänu järjepidevusele ja aktiivsele tegutsemisele on kevadisele raamatu ja konverentsi kajastustele lisandunud ka teisi meediakajastusi. Näiteks käisin Äripäeva Raadios rääkimas ettevõtluse alustamise teemadel. Kuula järgi SIIT.

Seega on toimunud väga palju. 


Juba kolmandat aastat järjest kasvab mu ettevõte 50% ja enam aastas.

Tegu on väga kiire ja teadliku kasvuga. 

3 kõige olulisemat tegevust mis on toetanud kiiret kasvu

 1. TEGUTSEMINE ehk ütle JAH võimalustele – olen nüüd kolmandal tegutsemisaastal justkui saanud hoo sisse ja kui mõnda aega tagasi arutasin ettevõtluse teemal ühe hea koostööpartneriga, siis ütlesin talle “Kui esimesel tegevusaastal peale palgatööst loobumist oli minu plaan B palgatööle tagasi minek, siis nüüd valin ma erinevate ärimudelite vahel, millele on peamist ajalist fookust suunata”.
 2. KOHANEMINE – mikroettevõtjatel on peamiseks tugevuseks suutlikkus väga kiiresti ümber kohaneda. Mul on kasutusel to-do-list ja ideede list. Kui üks asi ei tööta, siis olen suuteline ülima kiirusega võtma järgmise millele oma aega ja tähelepanu suunata. 
 3. TAHE – ma tõesti tahan teha seda, mida ma teen. Lisaks toetab tahet ka VISIOON ehk mul on kujunenud selge nägemus kuhu ma soovin jõuda. Iseasi on nüüd muidugi see, et kas selleni viib otse või käänuline tee. Viimase 3 aasta jooksul olen mäganud, et esineb mõlemat ja tegelikkuses on ettevõtluses olemas müstiline tasakaal. Näiteks kui mõni tee on kohe väga raske ja käänuline, siis järgmisel hetkel antakse sulle justkui toetav käsi, mis juhatab teele, mis on väga otse ja tulemus käegakatsutav.


Kuidas jätkata 50%+ kasvu ja mis on plaanis sügisel?

 1. Avasin ettevõtlusportaalis uue kategooria “Kasvav ettevõtja”, kus hakkan kajastama infot ja soovitusi ettevõtluse kasvu teemadel. Esimene postitus on juba avalatud teemal “Mida tähendab ettevõtte kasv?
 2. Ettevõtlusvideod ja premium sisu – olen testinud mitmeid viise kuidas hakata tegema videosid. Siiani ei ole väga head võimalust leidnud. Töö selles osas jätkub! Olen leidnud mõningad tehnilised lahendused kuidas seda teha. See infotoodete teema ja mitmekülgse kasuliku sisu loomise teema on meeletult sügav. Hetkel harin ennast sellest valdkonnas korralikult. Seega näeb mind kõrvaklappidega mõtetes audioraamatutes nii tänaval, ühistranspordis, kohvikus ja trennis. Ülimalt inspireeriv valdkond!
 3. Soov on paar väga olulist e-raamatut avaldada, mis aitab ettevõtjatel jõuda soovitud tulemusteni.
 4. Oktoobris on taas Tallinna Ettevõtluspäev (8. oktoober), kus sel korral esinenen isegi kahel korral. Ise teen seminari teemal “Kuidas kirjutada edukat äriplaani” ja teiseks Ettevõtlike Naiste Assotsiatsiooni tegusate naistega räägime ettevõtte kasvu teemadel. Hoia end kursis sündmusega ja tule kuulama! 
 5. Konverentsi “Tark naine = rikas naine” (12. oktoobril, üritus on välja müüdud) esinen teemal kuidas luua läbi ettevõtluse täiendavaid sissetulekuid. 
 6. See aasta on toonud mu ellu väga toredaid koostööpartnereid ja projekte. Minule, kes ma olen üldiselt üksinda tegutseja olnud, on see väga suur hüpe uude arenguetappi oma ettevõttega. Äkki tõesti on õige ütlus “Alustada saab üksi, kuid kasvada saab koos”. Proovin järgi!
 7. Ettevõtlusportaali on lisatud esimesed külalispostitused. Olen kaasamas sisu loomisesse oma valdkonna spetsialiste, kes jagavad kogemust ettevõtlusega seotud teemadega. Esimene positutus on Elkdata OÜ poolt “Kui palju võiks väikeettevõja kodulehel olla?“. 
 8. Viimaste kuude jooksul on mitmeid päringuid tulnud mulle just eneseturunduse ja persoonibrändi teemadel läbi enda kogemuse. Ma ise seda teemat ei koolita, kuid panin just kokku enda teekonna viimase 10 aasta jooksul ja see on olnud tõeliselt vägev! 

Lisaks kõigele eelnevale on ettevõtluskoolitusteks kalender broneeritud enamvähem täis kuni detsembrini.


Aegajalt küsitakse mu käest koolitustel – kuidas sa jõuad?

Ma ei ütle, et see kerge on. Viimasel ajal on eriti tihedane külaline kurnatus, kuid kui visioon on silme ees ja kirg sütitab, siis inspireerituna Marie Forled raamatus “Kõik on väljamõeldav” …   “Tõesti, kõik ongi väljamõeldav. Piirangud seame me endale vaid ise”!

Minu kogemus ütleb ka seda, et kõik on võimalik kui on olemas TAHE, TEGUTSEMINE ja KOOSTÖÖ! 

Related Articles