Mugavustsoon vs kasvutsoon

Eesmärgid on ettevõtluses justkui mootoriks, mis sunnivad ettevõtjat liikuma soovitud unistuste suunas.

Selleks, et jõuda soovitud muutuseni, siis tuleks lähtuda Albert Einsteini ütlusest “Hullumeelsus on korrata ühte ja sama asja ootuses saada erinevaid tulemusi”. Seega nii ettevõtlusega alustamise kui ka mikroettevõtte kasvatamise eelduseks on mugavustsoonist väljumine ja kasvutsooni sisenemine.

Mida see tähendab?

Maria Forleo kirjeldab oma raamatus “Kõik on väljamõeldav” mugavustsooni ja kasvutsooni järgmiselt.

  • Mugavustsoon, kus veedab enamik oma aega, tundub turvaline. Isegi kui selles midagi tekitab stressi, siis tunned end siiski turvaliselt, kuna ka stress on tuttav. Näiteks kui on soov hakata ettevõtjaks ja palgatöö ei motiveeri, siis võib inimene pikalt sellesse tüdimusse kinni jääda. 
  • Kasvutsoon sisaldab sageli ebakindlust, kuna muutused toovad sageli endaga kaasa nii ebamäärasust kui ka riske. Samas sisaldab kasvutsoon kõiki neid unistusi, millest unistatakse ja mille poole salamisi õhatakse lausega “Kui oleks vaid ….”.

Muutuste ja kasvu eelduseks on teadlik astumine mugavustsoonist kasvutsooni. Jah, see võib olla esialgu ebamugav, kuid lõpuks võib see muutuda täitsa meeldivaks. 

Sageli kui tegutsevatelt ettevõtjatelt küsitakse oma ettevõtlusega alustamise kohta, siis sageli öeldakse “Oleks ma vaid alustanud varem … ” Ettevõtlus soosib tegutsejaid. Tegutsemine on ainuke eeldus, mille tulemusel võib ettevõtlusest ühel hetkel saada uus mugavustsoon, mida mitte kunagi ei vahetaks enam palgatöö vastu!

Kuidas liikuda mugavustsoonist kasvutsooni?

  1. Hakka tegutsema …. kohe, mitte homme! Ära oota ideaalset hetke või tunnet, millal alustada. Alusta kohe! Olen märganud, et sageli võivad unistustesse kinni jääda just need, kellel on kalduvus perfektsionimile ehk mantra “ma pole veel päris valmis …” on mantra mida endale igapäevaselt korrutatakse. Aga mis oleks kui ma ütlen, et Sa oled valmis juba TÄNA, just sellisena nagu sa oled?!
  2. Eesmärgid! Veelgi olulisem nende sõnastamisest, on nende järgi ka käituda. Minu ettevõte on iga-aastaselt kasvanud üle 50%. Samas paljusid eesmärke, mida olen endale seadnud, ma ei ole saavutanud. Eks minust on ka suurel hulgal perfektsionisti, kes püüdleb tulemuseni, mis ongi ebarealistlik. Kuid samas on eesmärgid andnud mulle väga olulise fookuse tegutsemiseks.
  3. Kohane! Elu ei toimu märkmikus või exceli tabelis. Meid mõjutavad igapäevaselt nii ümbritsevad inimesed, rollid, ettevõtted, olukorrad kui ka meie enda tunded. Võtmesõnaks on kohaneda, kuid mitte loobuda!
  4. Täiuslik hetk on illusioon! Sageli oodatakse hetke, kus kõik on paigas, kindel, teada. Leidsin mõned aastad tagasi ühest raamatust perfektsionismi definitsiooni “Perfektsionis on liikumine millegi poole mida ei ole olemas”. Täitsa nõus, kuigi vahel unustan pefektsionistina selle ära. Vastused tulevad teekonnal, on minu viimase aja suurim õppetund.

Soovid alustada ettevõtlusega?

Ettevõtlus on kindlasti üks võimalus, mille abil oma ellu tuua kasvu ja arengut. 

E-raamat juhendab Sind ettevõtlusega alustama läbi praktilist e näidete ja ülesannete.

ettevõtlusega alustamine, kuidas hakata ettevõtjaks, ettevõtlus, äriidee leidmine, alustav ettevõtja