Mugavustsoon vs kasvutsoon

Eesmärgid on ettevõtluses justkui mootoriks, mis sunnivad ettevõtjat liikuma soovitud unistuste suunas.

Selleks, et jõuda soovitud muutuseni, siis tuleks lähtuda Albert Einsteini ütlusest “Hullumeelsus on korrata ühte ja sama asja ootuses saada erinevaid tulemusi”. Seega nii ettevõtlusega alustamise kui ka mikroettevõtte kasvatamise eelduseks on mugavustsoonist väljumine ja kasvutsooni sisenemine.motivatsioon, ettevõtlus, isiklik areng

Mida see tähendab?

Maria Forleo kirjeldab oma raamatus “Kõik on väljamõeldav” mugavustsooni ja kasvutsooni järgmiselt.

Mugavustsoon, kus veedab enamik oma aega, tundub turvaline. Isegi kui selles midagi tekitab stressi, siis tunned end siiski turvaliselt, kuna ka stress on tuttav. Näiteks kui on soov hakata ettevõtjaks ja palgatöö ei motiveeri, siis võib inimene pikalt sellesse tüdimusse kinni jääda. 

Kasvutsoon sisaldab sageli ebakindlust, kuna muutused toovad sageli endaga kaasa nii ebamäärasust kui ka riske. Samas sisaldab kasvutsoon kõiki neid unistusi, millest unistatakse ja mille poole salamisi õhatakse lausega “Kui oleks vaid ….”.

Muutuste ja kasvu eelduseks on teadlik astumine mugavustsoonist kasvutsooni. Jah, see võib olla esialgu ebamugav, kuid lõpuks võib see muutuda täitsa meeldivaks. 

Sageli kui tegutsevatelt ettevõtjatelt küsitakse oma ettevõtlusega alustamise kohta, siis sageli öeldakse “Oleks ma vaid alustanud varem … ” Ettevõtlus soosib tegutsejaid. Tegutsemine on ainuke eeldus, mille tulemusel võib ettevõtlusest ühel hetkel saada uus mugavustsoon, mida mitte kunagi ei vahetaks enam palgatöö vastu!

Kuidas liikuda mugavustsoonist kasvutsooni?

  1. Hakka tegutsema …. kohe, mitte homme! Ära oota ideaalset hetke või tunnet, millal alustada. Alusta kohe! Olen märganud, et sageli võivad unistustesse kinni jääda just need, kellel on kalduvus perfektsionimile ehk mantra “ma pole veel päris valmis …” on mantra mida endale igapäevaselt korrutatakse. Aga mis oleks kui ma ütlen, et Sa oled valmis juba TÄNA, just sellisena nagu sa oled?!
  2. Eesmärgid! Veelgi olulisem nende sõnastamisest, on nende järgi ka käituda. Minu ettevõte on iga-aastaselt kasvanud üle 50%. Samas paljusid eesmärke, mida olen endale seadnud, ma ei ole saavutanud. Eks minust on ka suurel hulgal perfektsionisti, kes püüdleb tulemuseni, mis ongi ebarealistlik. Kuid samas on eesmärgid andnud mulle väga olulise fookuse tegutsemiseks.
  3. Kohane! Elu ei toimu märkmikus või exceli tabelis. Meid mõjutavad igapäevaselt nii ümbritsevad inimesed, rollid, ettevõtted, olukorrad kui ka meie enda tunded. Võtmesõnaks on kohaneda, kuid mitte loobuda!
  4. Täiuslik hetk on illusioon! Sageli oodatakse hetke, kus kõik on paigas, kindel, teada. Leidsin mõned aastad tagasi ühest raamatust perfektsionismi definitsiooni “Perfektsionis on liikumine millegi poole mida ei ole olemas”. Täitsa nõus, kuigi vahel unustan pefektsionistina selle ära. Vastused tulevad teekonnal, on minu viimase aja suurim õppetund.

Kogemuslugu “Kuidas ma liikusin mugavustsoonis kasvutsooni?”Sirle Truuts

Eelmise aasta lõpuks olin testinud oma e-toodete poolt ühest, teisest ja kolmandast küljest. Mitte ükski lahendus ei tundunud õige. Tundsin, et ma pole piisavalt hea, nutikas ja professionaalne selliste toodete loomiseks (hm, perfektionist?!). Sõltumata sellest, et olin esinenud pea 450 inimesele, siis tundus ühe video tegemine midagi väga ulmelist. Muutusin eelmisel aastal sahtlisse videode salvestajaks. Selleks, et end “kavalalt” välja vabanada, siis koormasin end üle nii koolituste kui ka äriplaanide tellimusega. Hea oli ju öelda – aega ei ole!

Enne jõulusid tegin otsuse – kõik – aitab – astun mugavustsoonist kasvutsooni. Selle tulemusel avasin oma Youtube kanali “Hakkan Ettevõtjaks TV“, kus on võimalik edaspidi kuulata-vaadata erinevaid lühikesi ja pikemaid ettevõtluse ja ettevõtjat puudutavaid isikliku arengu teemalisi videosid, kogemuslugusid, kokkuvõtteid ja arvamusi. Esimesed videod on juba üleval! Pealse seda, kui selle lihtsalt ära tegin, hakkasid ka asjad sujuma. Ületasin läbi tegevuse mitmeid takistusi ja uskumusi:

  • Esiteks arvasin, et ma ei leia sobivat nime oma Youtube kanalile. Peale esimese video tegemist jõudiski minuni sobiv nimi, mida olin otsinud üle poole aasta. NB! Sageli “venitatakse” ka oma ettevõtte loomisega, kuna ei leia sobivat nimi … tundub tuttav?!
  • Teiseks olin veendunud, et mul ei ole piisavalt häid ideid sisu osas. Peale esimesi tegutsemisi olen märganud huvitavaid teemasid, millest rääkida isegi rohkem, kui neid jõuaks ära lindistada. Hm, oled Sa olnud selles olukorras kus tundub, et tahaks ettevõtjaks hakata, aga head äriideed ei ole … ?! Sama siin. 
  • Kolmandaks arvasin, et ma ei saa tehniliselt hakkama. Hm. Täiesti vale arvamus. Kuni 15 minutilised klipid saab teha ära kõik telefoniga, ilma et töötluseks peaks seda faili kuhugi arvutisse laadima. Tundub tuttav?! Ettevõtlus võib olla samuti hirmutav, ennekõike kui eelnev kogemus puudub, eks?!

Seega nagu näha siis hirmud mugavustsoonist väljumiseks on hullemad kui tulemus ise. Oleks tõesti võinud võtta seda kõike vabamalt ja alustada juba … eelmine aasta 🙂 Aga parem hiljem kui mitte kunagi!

Related Articles

5 peamist takistust ettevõtluses

“Rahvusvahelise ettevõtlusuuringu AGER 2018 tulemuste järgi unistab eestlane kasumile orienteeritud suurlinnas tegutsevast ärist, kus tal on palgatud personal ning pakutakse pigem teenuseid kui tooteid. Ettevõtjaks saamisest unistab 52 protsenti…