Märts: Ettevõtlus läbi Sõdalase arhetüübi

Märts on kevadkuu, mis toob endaga kaasa nii looduse kui inimeste ärkamise pikast talveunest. Päevad on juba pikemad, päikest näeb sagedamini ja sõltuvalt ilmastikust võib soojemates kohtades märgata esimesi õitsvaid märtsi- või lumikellukesi.

Märts on tuletatud nimetusest Martius, mis roomlaste kalendris tähendas sõjajumal Marsile ehk Aresele pühendatud kuud. Ares oli julge, kuid taltsutamatu. Teda on sümboliseeritud täisrelvis sõjamehena, kiiver peas ja käes kilp. Varases Rooma usundis oli Mars ka kevade ja viljakuse jumal, samuti maa jumal. Hiljem sai ka planeet Marss oma nime Marsi ehk Arese järgi tänu oma punasele ehk vere värvusele.

Märtsi nimetatakse kõnekeeles nii kevad- kui ka paastukuuks.

Mida sümboliseerib Sõdalane?

Olla Sõdalane (või Kangelane) tähendab julgust, tugevust, oma vajaduste teadvustamist ja vankumatut liikumist unistuste suunas.  Lisaks on hea Sõdalane tasakaalukas, arukas ja otsustav. Hea ühendus Sõdalase positiivsete omadustega, toetab see soovitud muutuste toomist oma ellu. Sõdalase üheks oluliseks ülesandeks on julgus võtta vastutus, mis on kohane täiskasvanutele. Negatiivne Sõdalane väljendub nendel hetkedel kui oleme jõuetud või teisi kontrollivad.

“Elame Sõdalase kultuuris” kirjutab Carol S. Pearson oma raamatus “Sisemiste kangelaste äratamine”. Mida see tähendab? Eelkõige seda, et me elame võistlemisel põhinevas ühiskonnas, alates hobidest lõpetades poliitika, majanduse ja ettevõlusega.

Ettevõtlust märtsis toetab Sõdalase arhetüüp?

Märtsis võiks pöörata tähelepanu Sõdalase arhetüübile omastele omadustele ja tegevustele. Sõdalane on see osa meist kes võtab unistused ja loovad ideed käsile, kujundades nendest eesmärgid ja tegevusplaanid. Tulemusteni jõudmist toetavad nii julgus, enesedistsipliin kui ka sihikindlus. Sõdalase tüüpi inimesed on ambitsioonikad ja uute väljakutsete otsingutel. Nad võivad olla Kangelased kuid samal hetkel võivad nad olla ebaõiglased, ülbed ning probleemide tekitajad. 

Sõdalase oskusi ära kasutades on soovitav märtsis just pöörata tähelepanu:

  • piiride loomisele – arenda teadlikult enesedistsipliini, sõnasta eesmärke ja vii need ellu;
  • oskuste arendamisele – koosta iseendale SWOT analüüs ja vali üks ettevõtlust toetav kompetents mida hakkad arendama ja osale vastaval seminaril või loe läbi kasulik raamat;
  • tunne oma konkurenti ja õpi temalt parimaid praktikaid – tee ülevaade konkurentidest ja analüüsi nii iseenda ka konkurentide plusse ja miinuseid;
  • lubaduste täitmine – Sõdalane on lojaalne ja kohusetundlik oma riigile, ettevõttele või perekonnale. Märka rohkem neid kes Sulle toeks ja ole valmis nii abi küsima kui seda vastu võtma. Sageli võime olla liigselt põikpäised just abi vastuvõtmises.

Sõdalase-tüüpi äriideed

Sõdalase loomulikuks keskkonnaks on lahinguväli, spordivõistlused, tänavaelu, kontorid, kiirelt liikuvad masinad, poliitika või ükskõik mis tahes koht, kus raskused ja väljakutsed vapralt ja tegutsemist eeldavad. Lisaks võib Sõdalase mõjutus olla nendel äriideedel kus on tihe konkurents, äride puhul mis muudavad maailma ja erinevad digitaalse lahendused mis muudavad töötegemise efektiivsemaks.

Näiteks on täna, 3. märtsil, Riigikogu valimised. Eile 2. märtsil toimus noorpoliitikute poolne küberrünnak peaministri suunas. Huvitav kas kokkusattumus või mõjutas tõesti noorpoliitikuid sõjajumal Ares isiklikult?

3 ettevõtlussoovitust märtsiks

  1. Vaata üle oma igapäevane töö ja leia võimalusi efektiivsuse kasvuks. Äkki saab midagi automatiseerida või millega tegemisest üldse loobuda?
  2. Koosta iseendale ja/või oma ettevõttele SWOT analüüs. Mida võiks muuta? Kuidas?
  3. Sõnasta eesmärgid, loo tegevusplaan ja jõua tulemuseni!

Kasutatud kirjandus:

“Sisemiste kangelaste äratamine” Carol S. Pearson

“Kangelane ja Lindprii” Margaret Mark ja Carol S. Pearson

Related Articles