Kuidas deklareerida ettevõtlustulu eraisikuna?

Ettevõtlust reguleerib Eestis eelkõige Äriseadustik, mille kohaselt ettevõtja on füüsiline isik, kes pakub oma või äriühingu nimel tasu eest kaupu või teenuseid ning kellele kaupade müük või teenuste osutamine on püsiv tegevus.

Oma ettevõtlusega alustamine võib olla inimese jaoks, kellel puudub varasem ärivaldkonna kogemus suurem ja olulisem kui esmapilgul arvata võime. Kuigi Eestis on ettevõtte asutamine tehtud imelihtsaks ja kiireks, siis tegelikkuses  võib võtta aega sisenemiseks ID kaardiga Äriregistri poolt hallatavasse Ettevõtlusporaali ettevõtte alustamiseks. Ja seda eelkõige põhjusel, et sageli enne põhikohaga ettevõtlusega tegelemist kombatakse turgu, proovitakse luua ja müüa mõned tooted, kasvatatakse enesekindlust ja seejärel kui klientide nõudlus annab piisavalt kindlustunnet muuta oma hobi äriks ehk püsivaks tegevuseks, siis ka jõutakse ettevõtte asutamiseni.

Samas, lähtuvalt tulumaksuseaduse § 14 kuulub eraisiku tulumaksuvaba tulu maksustamisele tulumaksuga (2017.a. 20%). Seega siis juhul kui veel päris kindlust ei ole äriühingu asutamises või FIE registreerimises ja ettevõtlus ei ole püsiv tegevus, siis on võimalik kasutada ettevõtlustulu registreerimist eraisiku tuludeklaratsioonil.

Koolitusel “Eneseteostus läbi loomeettevõtluse” tekkis ühel osalejal küsimus: “Kas eraisikuna ettevõtlustulu deklareerides on võimalik maha arvestada kulud?“.

Maksuametist täpsemalt järgi küsides sain vastuse: “Juhul, kui tegu on sama kauba edasimüümisega ehk siis seda kuidagi ei ole muudetud, siis saab maha arvestada kauba soetusmaksumus kui seda on võimalik dokumentidega tõendada. Kuid juhul kui toodet luuakse erinevatest komponentidest või muudetakse olemasolevat, siis neid materjalikulusid ei ole võimalik kuludena deklareerida”.

Näiteks:

Versioon 1: Ostan kleidi hinnaga 30 EUR ja müün selle sama kleidi hinnaga 50 EUR. Sel juhul maksan tulumaksu 20 EUR-i pealt.

Versioon 2: Kuid juhul kui ostan kanga 30 EUR-ga, õmblen klieidi ja müün selle maha 50 EUR-iga. Sel juhul maksan tulumaksu 50 EUR-i pealt.

***

Kasulik lugemine:

http://www.raamatupidaja.ee/uudised/2017/02/14/kaupade-muugist-saadud-tulu-deklareerimine

http://www.emta.ee/et/eraklient/tulu-deklareerimine/ettevotlustulu

http://www.emta.ee/et/tulu-deklareerimine/ettevotlustulu/kasulik-teave/fuusilise-isiku-ja-fie-tehtud-seotud-isikute

https://www.emta.ee/et/eraklient/tulu-deklareerimine/2017-aasta-tuludeklaratsiooni-esitamine