Iseenda loomine & loov ettevõtlus (Sensa, jaanuar 2017)

Käesolev originaalartikkel on avaldatud ajakirjas “Sensa” (jaanuar 2017)

Inimeseks olemise üks kõige suuremaid privileege on iseenda järjepidev loomine nii füüsilisel kui ka
psüühilisel tasandil.

On esmaspäev. Tavapäraselt kiire tööpäev hakkab õhtusse veerema. Hetkel, mil koosoleku selgroog hakkab murduma, heidan pilgu kellale. Mõistes, et olen taas kord ajahädas, hakkan kiirustades koosoleku ja tööpäeva otsi kokku tõmbama.

Seejärel, sulgedes arvuti ja jättes süümepiinad lugemata e-kirjadesse, jooksen kontorist välja. Suund on joogatrenni, kuna olen enam-vähem minuti pealt välja arvutanud vahemaa, mis sinna jõudmiseks kulub.

Märkamata loodust, inimesi minu ümber ja unustades nautida õrnu kesktalviseid päikesekiiri, jõuan planeeritud ajaga kohale. Mind tervitab küünlasäras joogaruum, naeratavad hinged ja soe tee. Hingan sügavalt sisse, istun maha ja sulgen silmad. Olen kohale jõudnud.

Loome iga valikuga

Me teeme iga päev terve hulga valikuid, sageli lahti mõtestamata nende olulisust meie elus. Valikutega loome nii oma igapäeva, elu kui ka iseennast. Meenuvad filmiklassikast „Viimase reliikvia“ Gabrieli kustumatud sõnad: „Ma pole täna see, kes ma olin eile, ka teie pole homme see, kes te olete täna!“ Pealtnäha filosoofilise mõtiskluse sees peitub minu jaoks sügavam tõde sellest, et tahame seda või mitte, me loome iseennast iga päev.

Mind on väga kõnetanud mõte, mida kasutatakse Brandon Baysi rännakuteraapias ja mitmetes teistes vaimsetes praktikates: inimese keha uueneb täielikult raku tasandil ühe aasta möödudes ja nii on meil kõigil võimalus muuta ka oma rakumälu ehk alateadvusse salvestunud mustreid. Kuna iga rakk sisaldab endas informatsiooni meie mälestustest, emotsioonidest ja tunnetest, on inimesel alateadvuse muutmisega iga aastaringi vahetumisel võimalik sündida nii füüsilisel kui psüühilisel tasandil justkui uuena.

Seega on ääretult oluline lahendada alateadvusesse salvestatud negatiivsed uskumused ning istutada sinna positiivsed. Ja seda eelkõige selleks, et saaksime loobuda sellest, mis meid enam ei teeni, ja luua viljakas pinnas oma unistuste elluviimiseks. Niisiis järgmisel korral, kui tähistad oma sünnipäeva, heida pilk enda sisemusse ning küsi: „Kas ma olen pelgalt aasta vanem või millise uue minana olen ma sel aastal sündinud?“


“Iseenda loomine toimub läbi valikute, mida me teeme oma elu igas hetkes.”


Enda loodud aeg

Iga inimene liigub teadlikult või alateadlikult eneseteostuse suunas. Juhul kui me oleme oma valikutes õnnelikud ja rahulolevad, ei pruugi me saavutatule erilist eneseteostuse tähendust anda. Me elame päev päeva järel ja tunneme elust rõõmu. Kui meis peitub aga rahulolematus, siis võime leida end jõuetuna argirutiini lõksust.

Mulle meenuvad kirjaniku Albert Flynn DeSilveri sõnad: „Aeg ei ole midagi sellist, mida on või ei ole, aeg on see, mida lood.“Kui ma seda kuulsin, sai aeg minu jaoks hoopis uue tähenduse. Varem eksisteerisid aeg ja mina minu jaoks justkui eraldi. Aeg oli midagi sellist, mis oli justkui kuskil kõrgemalt poolt paika pandud, ja mina pidin oma valikutega sellesse sobituma.

Hetkel, kui minuni jõudis arusaamine, et ma ise loon aega, mõistsin vastutuse ja lõputute võimaluste olulisust iseenda valikutes ja eneseteostuses. Luues aega, loon ma iseennast ja seeläbi ka enda elu.

Tulles hetkeks tagasi sellesse kiirustamist täis esmaspäeva, võiksin endalt küsida, kas ja mis kujul toimus sel päeval aja loomine minu enda jaoks ja kui palju sellest päevast mängisin eeskujulikult rolli kellegi teise aja loomises? Eks ka sellesse rolli tuleb aeg-ajalt panustada, kuid tõenäoliselt järgmisel korral lahkun kontorist pigem kümmekond minutit varem, selleks et võtta ette rahulik jalutuskäik soovitud sihtkohani.

Loov ettevõtlus

Minu hinnangul jaotuvad ettevõtjad üldjoontes kaheks: ühed, kes suhtuvad ettevõtja rolli kui vahendisse raha teenimiseks, ja teised, kelle jaoks on ettevõtlus võimalus toote või teenuse loomise abil viia ellu tükike enda südamesoovist. Kuigi mõlemad kasutavad eesmärgi saavutamiseks oma loovust, oskusi ja andeid, on tulemus ja selle tähendus tõenäoliselt kummagi jaoks sootuks erinev.

Nii nagu me loome iseennast, loome ka iseennast ettevõtjana. Ning see kas me suudame ennast ettevõtjana teostada, sõltub väga palju sellest, kui vaba on loovuse vool ja uskumuste jõud meie rakkudes, alateadvuse tasandil.

Näiteks on meil hea idee ja justkui uusaastalubadusena saadame teele soovi, millega seame endale eesmärgiks alustada ettevõtlusega. Kuid teekonnal selleni tunneme endas ebakindlust ja meil onkahtlused, kas inimesed üldse on valmis meie toote või teenuse eest raha maksma. Kuigi inimesel võib puududa otseselt ettevõtluskogemus, haarab sel hetkel võimust alateadvuses peituv kogemus, millega kaasnes eneseusu kaotus.

Kui oleme ettevõtluskoolitustel osalejatega analüüsinud iseenda kui ettevõtja tugevusi ja nõrkusi, on läbivaks käitumismuster, kus keskendutakse pigem justkui süüdistavalt nõrkustele või siis ei usuta endas peituvaid tugevusi. Iseenda loomisel ettevõtjaks on ääretult olulised nii avatus, julgus kui ka uudishimu oma nõrkustega tegelemiseks ning usk tugevustesse. Ja kui sellele kõigele lisada uskumus, et me loome oma aega ise, siis ei jää muud üle, kui teha algust iseenda loomisega ettevõtjana.


“Iseenda loomisel ettevõtjaks on ääretult olulised nii avatus, julgus kui ka uudishimu oma nõrkustega tegelemiseks ning usk tugevustesse.”


3 soovitust iseenda loomiseks

  1. Sõnasta enda elu visioon

Visioon on siht, kuhu suunas soovitakse liikuda ja mis ajaks sinna jõuda. Kuigi enamasti seostatakse visiooni sõnastamist ettevõtlusega, meeldib mulle endale selle tähenduse toomine iseenda igapäevaellu. Kui inimesel puudub visioon iseendast, on tal ka ääretult keeruline iseennast luua. Näiteks kui seada visiooniks iseenda teostus ettevõtjana, muutub see selgeks suunaks, mille poole hakkab inimene liikuma. Ja tänu sellele hakkab ta märkama kõike seda, mis teda visioonini jõudmisel toetab.

  1. Väärtusta aega

Iseenda loomine toimub läbi valikute, mida me teeme oma elu igas hetkes. Juhul kui me soovime võtta vastutuse iseenda loomise eest, on ääretult oluline, et me ise võtame vastutuse endale ka oma aja loomises. Mina olen hakanud üha rohkem valima kuulamiseks just mulle endale meelepärast muusikat, sotsiaalmeediale eelistan raamatute lugemist või lihtsalt treeningsaalis mahalaadimisele tasakaalustavat Kundalini joogat.

  1. Ole uudishimulik iseenda vastu

Uudishimu on liikumapanev jõud, mis toetab iseendast teadlikumaks saamist ning mille tulemusel on võimalik lahendada ära alateadvuses pesitsevad blokeeringud. Uudishimu paneb meid märkama seda, kuidas me teatud olukordadele reageerime ja millised hirmud toovad teadvusesse vabandusi, miks me mingeid käitumismustreid valime. Seega, järgmisel korral, kui mõnele heale ideele kerkivad alateadvusest esile põhjused, miks soovitu on võimatu, soovitan endalt kas ise või kellegi abiga küsida: „Miks ma nii arvan?“

Related Articles