Finantsvabadus: 5 müüti passiivse sissetuleku kohta

Passiivne sissetulek on tulu mis laekub inimese arveldusarvele ilma tema aktiivse osaluseta.

Enamike ettevõtlike inimeste jaoks tähendab passiivne sissetulek ka finantsvabadust, milleni soovitakse jõuda läbi:

  • ettevõtluse – luuakse ettevõte ehk “süsteem” mis toimib omaniku aktiivse sekkumiseta (automaatsed äriprotsessid, meeskond, spetsiifiline ärimudel jms)
  • investeerimise – omandatakse/kogutakse vara ehk kapitali, mille paigutamise pealt teenitakse kasu (intressitulu, dividendid, müügitulu vms)
  • säästmise – stabiilne, järjepidev ja pikaajaline raha kokkuhoid. Kuna kokkuhoitav raha on oma olemuselt vara, siis on võimalik tulevikus ka kogutud vara pealt teenida tulu.

Passiivne sissetulek – ahvatlev tulemus milleni liiguvad paljud, kuid sõltumata pingutustest jääb see kõigile kättesaamatuks unistuseks. Miks?

Sattusin lugema Milleri poolt kirjutatud artikklit “7 Myths About Passive Income You Can’t Afford to Belive“. Selle kohaselt on teekonnal passiivse sissetuleku ja finantsvabaduseni oluline arvestada 7 müüdiga passiivse sissetuleku kohta.

Toon alljärgnevalt välja 5, mis on seotud ettevõtlusega. 

Müüt nr 1. Loo tuluallikate süsteem ja unusta see.

Sõltumata passiivse tulu allikast, vajab iga süsteem järjepideva tulu tootmiseks “jooksvat hooldust”.  Ettevõte, mis toimib igapäevaselt ilma sekkumiseta, vajab omaniku poolset strateegiliselt juhtimist ja suhtlemist tippjuhtkonnaga. Edukad ettevõtjad maailmas, kes toodavad igas sekundis miljoneid eurosid, on sageli aktiivselt ka seotud ettevõtte igapäevase juhtimisega. 

Müüt nr 2. Inimene vajab vaid üht nädalalõppu alustamiseks.

Tõenöoliselt on enamik saanud pakkumisi – tule osale seminaril ja jõua finantsvabaduseni. Edu saavutamisele eelneb sageli aastatepikkune pingutus, distsipliin, järjepidevus, vastupidavus takistuste ületamisel ning tugev usk. Sageli on alustavatel ettevõtjatel ootus, et peale toote avalikustamist kodulehel hakkab toode ennast ise müüma. Enamikel juhtudel see nii ei ole. Soovitud tulemuseni jõudmine on teadlik ja järjepidev tegevus, mis vajab aega, raha ja inimressurssi.

Müüt nr 3. Passiivseks sissetulekuks on vaja üht head äriideed.

“Vaja on leida see ÕIGE äriidee ja seejärel on edu garanteeritud!” on Otsijate soovunelm. Isegi kui leida toode mida kliendid võtavad hästi vastu, siis ei pruugi see toimuda igavesti. Keskkond ja inimeste vajadused muutuvad ja seetõttu ei tasu “kõiki mune ühes korvis hoida”. Mina ise olen alustava ettevõtjana hoidnud endas julgust katsetada erinevaid tooteid/teenuseid. Efektiivsem oleks muidugi keskenduda 1-2 tootele. Kuid kui eesmärgiks on pikaajaline passiivne tulu, siis kas selline strateegia viib eduni? Kahtlen. 

Ettevõtlus tähendab oma olemuselt aktiivset tegevust – millegi ettevõtmist. Pakkudes oma tooteid/teenuseid turul peab ettevõtja olema valmis keskkonnas toimuvateks loomulikeks muutusteks. Innovatsioon ja konkurentsieeliste pidev otsimine loob uusi lahendusi, mis lükkavad turult ajale jalgu jäävad tooted/teenused. Heaks näiteks on suhtluskeskkond Orkut või CD-mängijad. On vähe neid äriideid (kui neid üldse on) mis loovad pikaajaliselt passiivset muutumatul kujul passiivset tulu.

Müüt nr 4. Kinnisvara on kõige turvalisem passiivse sissetuleku allikas.

“Ostan kinnisvara, rendin välja ja teenin passiivset tulu” on üks populaarsemaid äriideid, mis seostub finantsvabaduse sooviga. Sageli ei arvestata et kinnisvara eeldab nii jooksvalt hooldust kui ka perioodilist hooldust. Lisaks on kinnisvara likviidsus seotud piirkondliku arenguga. Kindlasti on ta üks turvalisemaid sissetuleku allikaid, kuid päris passiivseks sissetulekuks seda pidada ei ole õige.

Müüt nr 5. Passiivse sissetuleku teenimiseks on vaja (palju) raha.

Sageli ei alustata ettevõtlusega just seetõttu, et puudub algkapital. Tegelikkuses sõltub alustamine suuresti inimese enda hoiakutest, suhtumisest ja pealehakkamisest. Internetis leiab hulganiselt soovitusi kuidas alustada ettevõtlusega algkapitali omamata. Kõik on võimalik kui on olemas tahe ja julgus. Ettevõtlusega alustamise toetamiseks on loodud ka käesolev keskkond. 

Inspiratsioon allikast: 7 Myths About Passive Income You Can’t Afford to Belive”

Related Articles