Asukohavaba äri ja unistuste elustiili võimalikkusest Balil

Asukohavaba äri, ettevõtlusega alustamine

Saabusin paradiisisaarele Bali märtsi alguses. Mul polnud Baliga seoses ei plaane ega ootusi. Soov oli kuu aega puhata, nautida päikest, toituda terviklikult ja natuke ka asukohavabalt tööd teha. 

Baliga seoses tekivad inimestel erinevad tunded. Olen aru saanud, et Balil käinud inimesed jaotuvad üldjoontes kahte leeri – ühed kes seda saart armastavad ja teised, kes ütlevad et nad ei tule mitte kunagi siia tagasi. Mina olen tõenäoliselt seal kuskil vahepeal. Kuna viibin siin vaid 1 kuu, siis on see ilmselgelt liiga lühike aeg mingite järelduste tegemiseks või hinnangute andmiseks. Kuid seda olen siin olles mõistnud, et nii nagu iga teine riik, on ka Bali kihiline – alates McDonalds’i hamburgeritest,  turistidest pungil templite ning lõpetades tsakrate avamise või tantra tantsudega. Igaüks saab valida täpselt selle mis talle parasjagu sobib 😉

Kuna tegu on eelkõige ettevõtlusteemalise postitusega, siis keskendun antud postituses eelkõige asukoha vaba äri võimalikkusest paradiisisaarel Balil. Asukohavaba äri sisaldab vabadust, milleni enamik alustavaid ettevõtjaid soovib jõuda. Teha tööd enda poolt valitud tingimustel, ajal ja kohas. 

Asukohavaba äri ja unistuste elustiili võimalikkusest Balil?

Minu ettevõtte peamiseks tegevusalaks on ettevõtluskoolituste läbiviimine, seminaride korraldamine ja ettevõtlusteemadel kirjutamine (blogimine). Lisaks ilmub mais mu esimene raamat “Ettevõtjaks palgatöö kõrvalt“. Kuna peamine sissetulek tuleb koolitustest, mille aegu saan enda järgi sättida, siis on mul tekkinud teatav vabadus oma aja planeerimisel. Seega otsustasingi ära proovida 1 kuulise puhkuse-töötamise Balilt! 😉

Kas ja kuidas oleks võimalik siin elamine ja töötamine Eestisse?

  • Saabudes puhka ja kohane!

Esimene nädal ei suutnud ma midagi teha, peale e-mailidele vastamise ja arvete edastamise. Teisel nädalal hakkasin taas vaikselt kirjutama ja lisaks aitas mõningane puhkus värskema pilguga vaadata oma tegevusi ka üldisemas plaanis. Siinne rahulikum elutempo toetab mõningate otsuste tegemist, mille tegemist võib-olla igapäevases kiirustamise rütmis ei märka teha. 

  • Kliima ja ajavahe toetab töötamist Eestisse

Siinne ajavahe Eestiga on +6 või +5 tundi (sõltuvalt suve või talveajast). Novembrist-märtsini on siin vihmaperiood. Märtsis on kujunenud ilm selliseks, et hommikupoole on päikseline ja umbes kl 16st läheb pilve ning hakkab vihma sadama. Sageli on ka tugev äike. Minu igapäevane rütm nägi välja järgmine. Peale ärkamist, hommikust joogat ja sööki vastasin e-mailidele ja suundusin basseini äärde. Eestis tööpäeva algus oli siin lõuna, kui saabusid esimese vihmapilved. Peale lõunast värsket mahla hakkasin ka ise arvutis tööle, tehes seda kuni õhtusöögini ja seejärel ka kuni magama minekuni. Järgmisel päeval algas sarnane rütm. 

  • Interneti ühendus

Interneti ühendus on siin päris hea. Tasuta wifi on kõigis kohvikutes, kus olen viibinud. Lisaks on võimalik ka osta telefonikaart, mis annab mobiilse interneti ühenduse. Kuna viibin eelkõige turistidele suunatud piirkonnas Ubudis, siis väga sageli kohvikutes arvutiga töötamist ma ei märganud. Samas nutisõltuvust on siin sarnane või isegi kohati hullem, kui Eestis. Näiteks oli suhteliselt tavapärane poodi sisenemisel, et samaaegselt on klienditeenindaja mobiilis. Kõige kummalisem kogemus oli mul rahavahetuspunktis (ametlik esindus), kus tüüp samaaegselt mulle raha lugedes tegi live kõnet sõbraga 😉 

  • Kui kaua saab olla Balil?

Hetkel on viisavaba periood eestlastele 1 kuu. Kui on soov pikemalt siin viibida, on ka need võimalused olemas, alates riigist lahkumise-tagasitulekuga kui ka siis viisade organiseerimisega. Mitmed eestlased on siin niimoodi viisasid sebides viibinud siin isegi mitmeid kuid. Lisaks tuleb arvestada viisade puhul ka väikese täiendava kuluga ja leida isik, kes sellega tegeleb 😉 

  • Elamiskulud

Mina viibisin turstidele suunatud piirkonnas ja keskmiselt luksuslikumas majutuskohas. Minu 1 kuu elamiskulud koos söökidega ja ostlemisega ulatusid umbes 2000 euroni. Aga mitme peale kulusid jagades läbi maja üürimise ja ise süüa tehes on need kulud kindlasti kordades väiksemad. Seega võib siinne elamiskulu ulatuda sarnasele tasemele Eestiga, boonuseks päikseline kliima, tervislik toit ja stressivabam keskkond.

  • Mis on puudused?

Juhul kui kulutan siin seda tulu mida loon Eestis, siis tekib mõningane eetiline dilemma just selles osas, et tegelikkuses võiks ju selle sama raha jätta Eesti ettevõtetele pigem 🙂 

  • Millist äriideed valida?

Kui on soov asukohavaba elustiili elada, siis on kõige olulisemaks esimeseks sammuks panna paika iseenda isiklik visioon tuleviku suhtes. Oluline on leida vastus küsimusele: “Mida ma tegelikult vajan?”

Teiseks on oluline oma ettevõtte arendamisel keskenduda süsteemi loomisele, mille tulemusel äri toimib ilma sinu otsese sekkumiseta.

Kolmandaks  oluliseks sammuks on läbi mõelda oma äriidee. Ettevõtlikkel inimestel on sageli mitmeid äriideid, mida ellu viia. Kui on paigas iseenda isiklik visioon, siis on palju kergem ka valida erinevatest äriideedest see, mis sobitub kõige paremini iseenda elustiiliga. Kõige esimeseks sammuks on soovitav hakata lugema asukohavaba äriga seotud raamatuid. Näiteks avastasin ise, et Amazonis on see teema eriti populaarne ja päris palju on võimalik inglise keelseid internetiäri teemalisi raamatuid täiesti tasuta alla laadida. Minu äri hetkel ei ole internetiäri, pigem on see projektipõhine äri, mis võimaldab koormust ja tööülesandeid sättida.

Neljandaks – tegutse ehk võta midagi ette selleks et soovitud unistuseni jõuda!

Käesolevat postitust kirjutan oma Bali viimasel päeval. Homme algab tagasilend koju, armsasse Eestisse. Olen teinud nüüd asukohavabalt ettevõtlust 8 aastat tagasi Uus-Meremaalt (3 kuud) ja nüüd Balilt (1 kuu). Mõlemal korral on tegevusalad olnud erinevad. Olen tänulik, et mul on olnud julgust ette võtta ja kogeda!

Kohtume loodetavasti taas, päikseline Bali!

Related Articles