Ärinime valik

Ärinime valik on väga oluline otsus alustava ettevõtja puhul. Silmas pidades edaspidist müügi- ja turundustegevusi, siis õige ja äritegevusele viitav ärinimi võib lihtsustada oluliselt turundustegevusi.

Ärinime loomisel läbib ettevõtja üldjuhul 2 peamist etappi.

 1. Ärinime loomine iseendas

Selles etapis tekib ettevõtjal mõte ettevõtte loomisest. On ettevõtjaid kelle jaoks ei ole ärinimi oluline, kuid tõenäoliselt on rohkem neid kelle jaoks ta on oluline. Ärinime loomises on soovitav vastata järgmistele küsimustele:

 • Mis on ettevõtte põhitegevusala?
 • Kas ettevõte hakkab tooteid/teenuseid müüma kohalikul turul või ka välismaal? Nt välisriigis võib eestikeelne ärinimi osutada oluliseks takistuseks klientidega ja koostööpartneritega suhtlemisel.
 • Kas valikutes ärinimi / ärinimed on lihtsalt hääldatavad ja kergesti meeldejäävad?
 • Kas sellele ärinimele on võimalik registreerida ka domeen? (kontrolli domeeni saadavust SIIT);
 • Mis on klientides esimene mulje, kui nad kuulevad ärinime?
 • Milliseid ärinimesid kasutavad konkurendid?

2. Ärinime kontoll 

Ärinime reguleerivad Äriseadustikus §7 – §15. Tutvu Äriseadustikuga SIIT.

Lähtuvalt Äriseadustikust:

 • äriühingu ärinimi olema selgesti eristatav teistest Eestis äriregistrisse kantud ärinimedest.
 • ärinimi ei või olla eksitav ettevõtja õigusliku vormi, tegevusala ega tegevuse ulatuse osas.
 • ärinimi ei või olla vastuolus heade kommetega.
 • ärinimes ei tohi kasutada Eestis kaubamärgina kaitstavat sõnalist, tähelist või numbrilist tähist või nende kombinatsiooni ilma kaubamärgi omaniku notariaalselt kinnitatud nõusolekuta, välja arvatud juhul, kui ettevõtja tegutseb tegevusaladel, mille suhtes kaubamärk ei ole kaitstud. Nõusolekule kohaldatakse käesoleva Äriseadustiku § 33 lõiget 11 (digitaalselt allkirjastatud nõusolek).

Sobiva ärinime kontroll teosta tasuta enne asutamist: https://ariregister.rik.ee/nimeparing.py

Juhul kui otsingu tulemusel selgusb, et kõlalt või kirjapildilt sarnane ärinimi on juba olemas või on samal tegevusalal kaitstud kaubamärk, siis tuleb tõenäoliselt valida muu ärinimi. Kui on kahtlusi, kas ärinimi on kõlalt sarnane või mitte või muid küsimusi ärinime kasutamise võimalikkuse osas, siis soovitan ühendust võtta Äriregistriga

Aegajalt on kliendid küsinud: “Mis saab siis kui selgub et ärinimi ei ole sobiv peale ettevõtte asutamist ja Äriregister saadab määruse uue ärinime valikuks?” Vastus on lihtne. Midagi ei juhtu. Äriregistri poolt määratud tähtaja jooksul on vaja lihtsalt valida uus ärinimi. Kui äriühing on asutatud läbi e-äriregistri siis esitada uus taotlus või kui läbi notari, siis teha kandeavaldus notaris.

***äriplaani koostamine, äriplaan, edukas äriplaan, äriplaani näidis

Koostad äriplaani, kuid ei tea kuidas?

 

Telli praktiline käsiraamat “Eduka äriplaani koostamise valem”. Tutvu raamatuga SIIT