Äri rahastamine: 3F + 2F

Äri rahastamise üheks viisiks on annetuste või laenude küsimine inimestelt.

Sellise rahastuse viisi positiivseteks omadusteks on kindlasti paindlikkus tingimuste osas ja rahastusega kaasnev moraalne surve äriidee ka ellu viia. Peamiseks negatiivseks omaduseks on takistuste korral probleemid inimsuhetes, mis võivad viia isegi sõpruse või peresuhete katkemiseni. Lisaks võib inimene ootamatult vajada raha tagasi, mis võib tekitada ettevõtte rahavoogudesse “augu”.

Äri rahastamine, ettevõtlusega alustamine, kust leida raha ettevõtluseks

Praktikas nimetatakse seda ka 3F-i rahastamiseks, mida sotsiaalmeedia võidukõik on täiendanud 2F-iga. 

3F-i

Friends ehk Sõbrad 

Family ehk Perekond

Fools ehk Rumalad ehk inimesed, kes ei süvene Su ärisse ja üldiselt ei oska hinnata ettevõtlusega seotud riske. Tavaliselt kehtib selle rahastuse viisi puhul sageli omanäoline külgetõmbeseadus – rumal leiab rumala üles 🙂

+

2F -i

Facebook – Eestist väljaspool kasutatakse sotsiaalprojektide rahastamiseks “Fundraisers” lehte Facebookis. Eesti on riikide nimekirjas, kust saab annetada, kuid mitte annetusi koguda. Kuid kuna eestlastest üle 600 000 kasutab Facebooki, siis saab annetuste kogumiseks kasutada Facebooki kui kommunikatsiooni kanalit, suunates inimesi annetusi tegema teisele lehele.

Fans ehk Fännid – fännid on isikud, kelle jaoks läheb nii Sina kui Su elu korda. Nad on justkui Sinu lojaalsed kliendid, ükskõik siis kas nad on Facebookis, e-maili listis või muus platvormis. Eestis on mitmeid näiteid kus lojaalsed fännid on loetud tundide jooksul kogunud oma iidoli jaoks suure summa raha (nt  Malluka fännid, kes kogusid raha trahviks Igor Mangi horoskoopi jagamise eest või maailmarändur, kelle reisimist toetavad tema lojaalsed blogilugejad).

4 soovitust raha kaasamiseks inimestelt

1.Sõlmi kirjalik laenuleping, kus on kirjas olulisemad laenutingimused nagu summa, maksegraafik, lõpptähtaeg, viivis jms.

2. Ole teadlik Laenuandja isikupärast, tema rahalisest olukorrast ja rollist Sinu ettevõtte arengu protsessis. Näiteks on oluline vahe kas laenuandjaks on inimene, kellel on need nö viimased säästud või see kelle jaoks on see summa, mille laenamine tema elukvaliteeti ei mõjuta. 

3. Pea ise kinni lepingu tingimustest ja tee plaan kuidas eraisiku laen refinantseerida panka. 

4. Loo plaan B ehk kriisiplaan olukorraks kui äri saadab ebaedu. Sageli arvame, et tulevik on helge ja kõigi teistega juhtub, aga mitte meiega. Paraku kõik ärid ei ole edukad, seega on oluline olla riskidest teadlik.

***

Laiendusest 3F+2F-i sain ma teadlikuks just tänu Merike Mätasele, kes on pikaajaline EASi mentor ja räägib 18. mai ettevõtluskonverentsil praktilisi lugusid ettevõtte rahastamise teemadel. Rohkem infot SIIT