11 takistust mis mõjutavad eduka ettevõtte loomist

Kuna loen suhteliselt palju inglise keelset meediat ja kirjandust, siis ei möödu päevagi, mil interneti avarustesse ei postitata nõuandeid edu saavutamisest või siis oma esimese miljoni teenimisest. Imetlen ja tunnustan kirjutajaid. Nad on astunud välja oma mugavustsoonist, teostavad ja müüvad ennast.

Täna jäi mulle silma Fortune.com poolt avaldatud John Ramptoni postitus “11 Mistakes Standing Between You and Your First Million”. Lugedes seda pealkirja siis alguses liikusin sellelt sujuva näpuviibutusega edasi. Kuid seejärel siiski otsustasin lugeda ja vaadata kas käesoleva artikli autor on toonud miljonäri teekonna õpetustesse midagi uut. Artiklit lugedes tõmbasin paralleele ettevõtlusega ja leidsin üllatavalt palju sarnasusi. Seega toon alljärgnevalt välja minu enda poolt loodud postituse “11 takistust mis mõjutavad eduka ettevõtte loomist”.

 1. Su mõtted (ja tunded) ei ole õiged.

Õige mõtlemine toob ellu soovitud muutused. Isikliku arengu nõustajana lisan, et lisaks mõtetele on äärmiselt oluline olla teadlik oma tunnetest, mis toetavad või takistavad ettevõtlusega tegelemist. Edukaid ettevõtjaid eristab teistest riskide võtmise julgus. Sageli just see saabki takistuseks, kuna (alateadlik) hirm tundmatu ees võib olla suurem kui me arvata oskame. Tavaliselt me peitume selliste vabanduste taha nagu “Ma ei ole veel valmis…”, “Mu pole aega …” . Mina ise olen ka kasvanud üles uskumusega, et turvatunnet loob kõrgharidus ja kindel töökoht. See uskumus toetas mul eduka karjääri loomist panganduses. Kuid sel hetkel kui tekkis soov teostada end ettevõtjana, olin sunnitud uskumusi muutma.


“Lisaks meie enda tunnetele ja uskumustele, tuleb olla valmis ka toime tulema nii lähedaste ja ümbritseva keskkonna uskumuste ja hoiakutega”.


 1. Oled perfektsionist.

Neile, kes on mu blogi jälginud siis teavad, et minu elus oli oluliseks muutuseks hetk mil tunnistasin, et täiuslikku hetke ja elu ei ole olemas. Seega mida kiiremini selle teadmiseni jõutakse, siis seda kiiremini ollakse valmis tooma oma ellu soovitud muutused.Ettevõtluses on ääretult oluliseks omaduseks julgus eksperimenteerida, sest seni kuni olla hõivatud nn täiuslikku toote loomisega, võivad konkurendid soovitud turuosa ära võtta.

Mina ise olen seda kogenud päris mitme ideega, mis tänaseks hetkeks on Eestis väga edukalt ära tehtud. Samal ajal kui konkurendid lihtsalt asja ära tegid, tegelesin mina oma mõtetes täiusliku aja, koha ja ruumi loomisega. 

 1. Kulutad ära kõik mis teenid.

Minu hinnangul on kahte tüüpi ettevõtjaid – ühed elavad väljapoole, teised pigem sissepoole. Esimestest me kuuleme sageli ajakirjanduse vahendusel, teistest pigem mitte. Ole ise olnud terve elu pigem kokkuhoidlik. Kaalun alati läbi plaanitavad kulutused ja investeeringud. Üheks heaks näiteks on turunduskulude ja müügitulude suhe. Olen teinud otsuse kasutada ettevõtte arenguetapis pigem tasuta või minimaalse kuluga reklaamikanaleid (nt Facebook). Inspireerituna seminarist “Professionaalne sisuturundus” tegin enda ettevõttes tulu-kulu suhte analüüsi ja olin tulemusega rahul – paigutun Eesti keskmise näitaja skaalale. Seega mu rahavood on positiivsed ja ma ei ole selleks ära kulutanud kõike mida olen teeninud.

 1. Sul on ebarealistlikud ootused.

Eesti on start-up’ide riik. Aegajalt kui olen sattunud lõunatama mõnda kohvikusse kuhu on kõrvallaua taha kogunenud hulk sülearvutitega noori hipstereid, siis olen ikka mõelnud: “Huvitav, kas seal luuakse uut edukat Eesti start-up’i?”  Kogenud ettevõtjad räägivad et edu eduni saavutamiseks kulub aastaid. Coach Susie Moore on kirjutanud oma raamatus “What if it does (not) work out?” et ainuüksi ettevõtte käivitusfaas kestab keskmiselt 2 aastat.

 1. Jäljendad pimesi teisi.

Teiste jälgimisel on nii positiivne kui negatiivne pool. Mina ise jälgin mitmeid Ameerika lifestyleettevõtjaid ja coach’e. Olen saanud neilt nii inspiratsiooni kui ka toetust teekonnal ettevõtjaks. Lisaks on mul soov teha “asja” natuke erinevalt. Kindlasti on ka Eestis väga palju toredaid ettevõtjaid, kuid olen arvamusel, et kui teha väikesel Eesti turul midagi täpselt sarnaselt sellele mida teised teevad, siis ei pruugi sellel olla pikaajalist edu. Seega pigem on oluline õppida teistelt, unustamata eristumise olulisust.

 1. Toetud ettevõtluses liigselt laenudele.

Erinevad ärid nõuavad erinevas suuruses algkapitali. Seega on subjektiivne ja hinnanguline öelda, et ilma laenuta on kõige õigem viis teha äri. Näiteks tootmisettevõtte vajadused on täielikult erinevad teenuse äridest.


Panganduskogemus ütleb, et ilma piisava omafinantseeringuta (ca 20-25%) ei ole valmis ükski investor või pank raha andma ettevõttele. Omanike enda rahaline panus peegeldab nii usku oma ideesse kui ka rahaplaneerimise oskust ja võimet (nt eraisiku säästude kogumine ja investeerimine).


Ameerikas on näiteks krediitkaart alustava äri finantseerimine tavaline praktika. Eestis on see pigem erand, kuna limiidiga krediitkaarti alustavale ettevõtjale üldjuhul ei väljastata. Mina ise olen alustanud enda äri omavahenditega. Kuigi pealtnäha tundub teenuse äri alustamine väga odav, siis muutuks see arvamus koheselt kui arvutaksin kuludesse ümber minu enda töötunnid.

 1. Puudub pikaajaline plaan.

Inimlik on tahta ja teha kõike kohe. On ka arvamus, et kuna keskkond niivõrd kiiresti muutub, siis ei ole ettevõtjal mõtet pikaajalisi plaane teha. Olen natuke teisel arvamusel. Eesmärgid on olulised verstapostid et hinnata kas planeeritud on teostunud või mitte. Mina ise olen ära sõnastanud oma ettevõtte visiooni ja missiooni. On olemas lühiajalised eesmärgid 1 aastaks ja olen hakanud ka juba kirja panema neid eesmärke mida soovin saavutada 2018-2019 aastal. Läbi praktika olen hakanud mõistma nende olulisust. Pikaajaline plaan parandab oluliselt igapäevast efektiivsust.

 1. Sa veedad aega valede inimestega.

Töötades üksinda kodukontoris, siis on eriti oluline saada välja ja suhelda teiste ettevõtjatega. See toetab ka motivatsiooni, eriti siis kui näiteks lähedaste poolt ei ole väga tugevat toetust. Mina ise olen viimase poole aastaga käinud päris mitmetel koolitustel, arendades iseennast kui ka suheldes teiste ettevõtjatega.

 1. Teed kõike ise.

Tuleb tunnistada, et see väide kehtib täielikult minu kohta. Arendan kodulehe, teen raamatupidamist, blogin, turundan, müün ja viin läbi ka koolitusi. Mõistan, et seda ei ole võimalik teha lõputult. Seega koostan hetkel nimekirja tugiteenustest mida 2018.a. plaanin hakata sisse ostma. Öeldakse, et kõige kiirem tee eduni on kvantiteedi saavutamine ehk koguste müük. Seda jällegi ei ole võimalik saavutada, kui kõike ise teha. Lisaks on erinevad uuringud ka tõestanud seda, et multitasking on üks stressi ja depressiooni algallikaid.

 1. Sa ei ole õigel ajal õiges kohas.

Äris on ääretult oluline olla õigel ajal õiges kohas. Mida see tähendab? Minu hinnangul on see oskus märgata nõudlust ehk inimeste soovi maksta raha teenuse ja/või toote eest millega nende vajadusi rahuldatakse. Panga- ja nõustamiskogemus on mu juurde toonud kliente, kes on näiteks äri alustamisel alahinnanud asukoha olulisust (nt toitlustusäri) ja samas ülehinnanud investeeringute suurust põhivarasse. Kuna mina ise olen pigem selline stabiilse kasvu ettevõtja, siis ma üldjuhul soovitan ettevõtte 1 tegevusaasta jooksul pigem rentida seadmeid, tehnikat ja ruume (va kui äri spetsiifika ei eelda ostmist).

 1. Sa ei usu iseendasse.

Väikeettevõtte = omanik.


Seega usk iseendasse ja oma ideesse on iga väikeettevõtte süda.


Selleks aga selleni jõuga on oluline nii iseenda kui ettevõtte samaaegne areng. Usku iseendasse ja oma äriideesse saab testida lihtsa harjutusega. Mine konverentsile ja võta eesmärgiks kohvipauside aeg suhelda vähemalt 5 inimesega, tutvustada iseennast ja oma ettevõtet. Õpi selgeks nn “1 minuti liftikõne” mis annaks edasi selle miks just Sinu ettevõte on maailma parim! Edu!