10 äriideed jõuludeks

Pühade ja eelkõige jõulude ajal on inimesed valmis kulutama raha rohkem kui tavaliselt.

Statistikaameti andmetel  näiteks suurenes jaekaubandusettevõtete käive 2017.a. detsembris võrreldes novembriga 15%. Nimetatud tõusu peetakse tavapäraseks, kuna detsembris toimuvad nii jõulude kui ka aastavahetuse suurmüügid.

E-kaubandusliidu andmetel suurenes 2017.a. detsembris müügitulu posti või interneti teel kaupasid müüvates kauplustes 11% ning võrreldes 2016.a. sama perioodiga oli kasv isegi 35%!

Seega tulenevalt eeltoodust võib mõne äriidee elluviimine olla soodne just detsembris, sest inimestel on valmisolek raha kulutamiseks keskmiselt kõrgem kui tavaliselt.

Millised äriideed sobivad alustamiseks detsembris ja jõulude ajal? 

1.Käsitöö kaupade valmistamine ja müük

Tulenevalt Eesti Konjuktuuriinstituudi poole läbi viidud loomemajanduse uuringust “Kultuuripärand – käsitöö” (2015.a.), käsitletakse käsitööd Eesti loomemajanduse osana ja on põiminud harrastustegevusega. Käsitööd müüakse meenepoodides, väikestes käsitööpoodides, laatade jt. üritustel. Laatade rahvarohkus näitab inimeste huvi püsimist kohalike toodete, unkaalsete ja isikupäraste esemete, käsitöömeistrite loomingu, maaläheduse ja eheduse vastu. Käsitööettevõtted turundavad oma tooteid nii oma veebilehekülgedel kui ka sotsiaalmeedias. Võrreldes 2011. aastaga oli 2015. aastal käsitööettevõtete müügitulu kasvanud 31% ja tõenäoliselt on see ka viimastel aastatel pigem kasvav olnud. 

2. Unikaalsete kingituste müük

Unikaalne jõulukink teeb iga kingisaaja meele rõõmsaks. Juhul kui Sul on loovust ja oskust kas ise luua või osta välismaalt unikaalseid jõulukinkideks sobivaid tooteid, siis see on hea võimalus ettevõtlusega alustamiseks. Samas on unikaalseid kinke võimalik müüa ka läbi aasta erinevateks tähtpäevadeks. Enne äriidee elluviimist on soovitav vaadata mida juba hetkel pakutakse (nt Google otsing “kingitused”), valida välja kliendisegment ja koostada ülevaade müügikanalitest, kellele ja kuidas on plaan kinke müüa (nt sotsiaalmeedia, tuttavad, koostöö mõne ettevõttega jms).

3. Õhtujuhi teenus

Juhul kui oled aktiivne ja Sulle meeldib inimestega suhelda, siis on võimalik pakkuda pidude organiseerija või jõulupidudele õhtujuhi teenust. Soovitav on siinkohal mõelda läbi enda konkurentsieelised, mis eristavad Sind teistest ja kogenud õhtujuhtidest. 

4. Kinnisvara rentimine

Eestisse tulevad jõuludeks paljud turistid, kes otsivad sobivat kohta ööbimiseks. Juhul kui plaanid jõulud veeta kodust eemal, siis on võimalus rentida oma kodu turistidele. Kunagi kuulasid üht audioraamatut, milles autor tõi näite perekonnast, kes Londonis otsusts oma kodu rentida välja nädalavahetusteks ja “kolides” selleks ajaks vanemate juurde. Mõne aastaga õnnestus neil koguda sissemakse uue korteri ostmiseks.

5. Traditsiooniliste jõulutoitude valmistamine

Eestlased on traditsiooniliste jõulutoitude usku, samas kõik ei pruugi osata jõulutoite valmistada. Kuna toitude valmistamine ja müük on Veterinaar- ja Toiduameti poolt reguleeritud, siis on üheks võimaluseks näiteks pakkuda enda poolt jõulutoitude valmistamise konsultatsiooni teenust (nt verivorst, sült, pasteet, rulaad jms). Samuti võib näiteks organiseerida mõne kokaga koos jõulutoitude valmistamise töötoa / töötubade sarja, kus kõik osalejad saavad ise endale koka juhendamisel jõululaua toidud valmistada;)

6. Lumega seotud tegevused

Kuigi Eestis on talved pigem vähese lumega ja jõululumi pigem erandiks, siis lume olemasolul on võimalik pakkuda lumekoristuse teenust (kuigi sel juhul tuleb arvestada, et ise jõulude ajal tuleb pigem töötada).

7. Unikaalsete aksessuaaride valmistamine

Aksessuaarid on heaks kingiks nii iseendale või mõnele sõbrannale/sõbrale. Aksessuaaride valmistamine jaotub käsitöö valmistamise äriidee alla.

8. DJ teenus

Kui Sulle meeldib muusika ja Sul on kogunenud suur hulk head muusikat, siis võid pakkuda DJ teenust tuttavate ettevõtetele. NB! DJ teenuse puhul jälgi autoriõiguste sätteid.

9. Otsi hooajaline töö

Erinevad ettevõtted, kellel on jõulud pigem kõrghooaeg (nt jaekaubandusettevõtted), siis on võimalik lisatulu teenida läbi hooajalise töö ja investeerinda saadud tulu oma ettevõtte loomisesse.

10. Jõuluvana teenus

Paljud pered soovivad jõuluvana tellida, seega on võimalik pakkuda oma tutvusringkonna peredele jõuluvana teenust.

NB! Hooajaline äriidee elluviimine on hea võimalus katsetada kas ja kuidas ettevõtlus sobib. Projektipõhiselt võib ettevõtlusega tegeleda ka eraisik, deklareerides saadud tulu järgneva aasta tuludeklaratsioonil. Loe täpsemalt kuidas seda teha SIIT.